Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Vitia apo Zemaj? Tolaj tregon se kush menaxhoi më mirë me pandeminë

  FrontOnline
  25 Gusht 2020

  Infektologu Ilir Tolaj, në një intervistë për Front Online, ka folur për menaxhimin e pandemisë me Covid-19, nga dy ministrat e Shëndetësisë, Arben Vitia dhe Armend Zemaj.

  Tolaj pati për të dy këta kritika për sa i përket menaxhimin me pandeminë në Kosovë.

  LEXO EDHE: Infektologu Tolaj: Numri i rasteve me Coronavirus shqetësues, nuk dihet se çfarë do sjell vjeshta

  “Nuk krahason meqenëse së pari janë të të dy kanë vepruar në kohë të ndryshme. Edhe atëherë kam pasur kritika për fillimin e pandemisë. Mendoj që masat kanë qenë ekstrem strikte, të panevojshme për Kosovën dhe të panevojshme për numrin e rasteve në atë kohë dhe gjithashtu kanë qenë të prirura nga një pritje jo objektive, jo profesionale që pandemia do të zgjas shkurt”, ka thënë ai.

  Infektologu Tolaj ka folur edhe për dy mënyrat e luftimit të pandemisë.

  “Pandemia mund të luftohet në dy mënyra, ose kur infektohen dhe krijojnë imunitet më shumë se gjysma e popullatës, ose nëse popullata e krijon këtë imunitet përmes vaksinimit”, ka thënë ai. /Front Online/

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku e ka vlerësuar aventureske qasjen politike të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti gjatë muajve të fundit. Kërkesat...
  Lajme02 Qershor 2023
  Numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në nivel vendi ka shkuar duke rënë vazhdimisht. Krahasuar me vitin shkollor 2008/2009,...
  Lajme02 Qershor 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se ende nuk është vendosur nëse serbët do të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme...
  Të tjera
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i Mitrovicës Veriore, Erden Atiq ka thënë se mandati i tij do të zgjasë deri në vitin 2025, kur në Kosovë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.