Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Viti i ri shkollor në Austri do të fillojë normalisht dhe pa maska

  FrontOnline
  10 Gusht 2020

  Ministri  i Arsimit Heinz Fassmann në mes të muajt gusht do të paraqesë planin e tij të fundit për vitin e ri shkollor.

  Sipas mediave austriake, është e qartë se Fassman do të donte që viti shkollor të fillonte në shtator dhe pa maska, raporton albinfo.at

  Ndryshe nga dy muajt e fundit të vitit shkollor, në të cilin orët e mësimit u mbajtën me dy ndërrime, nga shtatori e tutje të gjithë fëmijët duhet të ndjekin mësimet në kushte normale.

  Në plan është paraparë që të rikthehen sërish orët e mësimit të muzikës dhe sportit.

  Kufizimet do të zbatohen vetëm nëse “sistemi i ri i semaforit”, i cili tregon “gjendjen e infeksionit” në vend, ndryshon nga ngjyra e gjelbër në të verdhë, portokall ose të kuqe.

  Në këtë rast, gjithçka do të veprohet sipas rekomandimeve të Ministrisë së Shëndetësisë.

  Sipas kalendarit të vitit shkollor, shumica e shkollave në Austri mësimin do e fillojnë nga data 7 shtator 2020.

  KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, i cili është në shënjestër të protestave në Beograd, nuk është dukur kurrë më i humbur sesa kur...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Ish-kryeministri britanik Boris Johnson do të japë dorëheqje nga pozita e deputetit me efekt të menjëhershëm pas marrjes së raportit “Partygate”. Raporti...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur në qendër të Rrogozhinës, ku drejtuesi i një mjeti ka aksidentuar dy fëmijë dhe më pas...
  Të tjera
  Lajme09 Qershor 2023
  Blerim Vela, shef i stafit të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar të premten se Policia e Serbisë e ka arrestuar...
  Lajme09 Qershor 2023
  Mbrëmjen e së enjtes Tregu i Gjelbër në Prishtinë u kaplua nga zjarri. Vendi shumëngjyrësh ku ekspozoheshin shumë produkte, u bë shkrumb...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur në qendër të Rrogozhinës, ku drejtuesi i një mjeti ka aksidentuar dy fëmijë dhe më pas...
  Lajme09 Qershor 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur në fshatin Brod të Shtërpcës, ku janë lënduar dy persona. Këtë për Front Online e ka konfirmuar...
  Lajme09 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit, Ilir Peci, tash e dy javë pozitën e tij po e ushtron nga zyra e gjendjes civile në fshatin...
  Lajme09 Qershor 2023
  KEDS ka njoftuar se gjatë ditëve të ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa qytete të Kosovës. Në njoftimin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.