Gjuha:
×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Vitamina D lufton COVID-in?

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Vitamina D ka dalë sërish në qendër të vëmendjes si një armë për të luftuar koronavirusin e ri, pas një serie studimesh.

  Sipas Daily Mail, qeveria britanike po u kërkon shkencëtarëve të saj që të shqyrtojnë më tej ndikimin e kësaj vitamine te simptomat e koronavirusit.

  Provat që kanë dalë janë kaq shpresëdhënëse, sa qeveria po planifikon të dërgojë suplemente të kësaj vitamine nëpër azile dhe në qendra të kujdesit social.

  Që në fillimet e pandemisë u përfol se vitamina D, e njohur edhe si vitamina e rrezeve të diellit, të mbron nga virusi i ri.

  Kjo vitaminë ndikon te sistemi imunitar i njerëzve. Ndërkohë, shkencëtarët kanë nisur një testim për të parë sa ndikon shtimi i sasisë së kësaj vitamine te simptomat. Vitamina D ndikon edhe te të tjera sëmundje të kësaj stine, por edhe në problemet respiratore.

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Lifestyle03 Qershor 2023
  Pas një dite rraskapitëse, ju e quani një bekim të flini menjëherë. Orët e mjaftueshme të gjumit shpesh mbeten një ëndërr e...
  Lifestyle02 Qershor 2023
  Lëngjet e frutave të pasionit, shegës, portokallit dhe mandarinës, janë të pasura me kalium, i cili luan një rol të madh në...
  Lifestyle01 Qershor 2023
  Frutat dhe perimet janë thelbësore në një dietë të ekuilibruar. Ju mund t’i konsumoni në lëngje, smoothie, pije që sado të shijshme,...
  Të tjera
  Lajme03 Qershor 2023
  Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, e ka cilësuar si shumë të qartë deklaratën e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep...
  Lajme03 Qershor 2023
  Bashkimi Evropian ka kërkuar të shtunën që Kosova t'i pezullojë menjëherë operacionet policore në afërsi të objekteve komunale në veri të Kosovës,...
  Vip03 Qershor 2023
  Kylie Jenner po kalon një kohë argëtuese në vilën luksoze të aktorit të njohur, Timothee Chalamet. Fotot e paparacëve tregojnë çiftin duke...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se vetëm pas zgjedhjeve të reja në veri të vendit mund të ketë kryetarë të...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Tre ushtarë izraelitë u vranë dhe disa të tjerë u plagosën nga një person i armatosur pranë kufirit me Egjiptin, sipas një...
  Lajme03 Qershor 2023
  Janë arrestuar dy person në Pejë, pasi dyshohet për vjedhje në një market. Në njoftimin e policisë bëhet e ditur se pas...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.