Lifestyle

Vitamina D gjendet kryesisht në këto lloje peshqish

Vitamina D gjendet kryesisht në këto lloje peshqish
13:05 | 10 Qershor 2021

Vitamina D gjendet në shumë ushqime pa e ditur edhe ne. Vitamina D është një mineral i tretshëm në yndyrë që formohet nën lëkurë që është e ekspozuar ndaj rrezeve UVB. Vitamina është e vetmja vitaminë që është e nevojshme për kryerjen e funksioneve të shumta në trup, duke përfshirë ruajtjen e kockave të forta, muskujve dhe dhëmbëve, si dhe për kontrollimin e rritjes së qelizave, rregullin e funksionimit imun dhe neuromuskular. Mungesa e vitaminës D çon në një gjendje të quajtur rakitizëm, në të cilën kockat nuk zhvillohen dhe nuk funksionojnë si duhet.

Llojet e peshqve të pasur me vitaminë D

 

Salmoni

Salmoni përmban një përqindje të lartë të yndyrave të mira, gjë që e bën atë një burim të shkëlqyeshëm të vitaminës D. Një racion salmon do t’ju ofrojë rreth 80% të sasisë së rekomanduar ditore të vitaminës D.

 

Skumbri

Një peshk tjetër në listën tonë, i cili përmban një sasi të madhe të vitaminës D në vetvete. Skumbri është i njohur për praninë e acideve yndyrore omega 3 në vetvete, dhe vetëm një racion skumbri ju siguron deri në 90% të sasisë së rekomanduar ditore të vitaminës D.

Harenga

Lajm i mirë për të gjithë adhuruesit e peshkut! Harenga është një tjetër në një seri peshqish që përmbajnë një sasi të madhe të vitaminës D. Ky peshk ushqehet me plankton që është plot me vitaminë D. Mund të konsumohet në formë të gatuar, të pjekur ose të tymosur./FrontOnline/

 

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera