×
 • Lajme
 • Lajme

  Viola von Cramon shpreson se kosovarëve do t’iu hiqen vizat kur Gjermania ta marrë Presidencën

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Nga korriku Gjermania do të merr presidencën e Këshillit të Bashkimit Europian.

  Kjo është një shpresë për anëtaren e Parlamentit Europian, Viola Von Cramon, se ky ndryshim i Presidencën mund të jetë në të mirën e kosovarëve për të dalë nga izolimi.

  “Është për të ardhur keq për procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën. Unë kam lobuar shumë për këtë çështje. Ka shumë hezitim nëse janë përmbushur kriteret në shumë çështje të reputacionit të përjgithshëm si krimi i organizuar në Kosovë. Nuk është çështje teknike, por s’ka ndonjë arsye të qartë se pse ende nuk po hiqet regjimi i vizave”.

  “Shpresoj që me marrjen e Presidencës nga Gjermana t’u jepen vizat kosovarëve. Është diskriminim dhe ne nuk mund të premtojmë atë që s’mund të bëjmë. Ky frustrim ndjehet edhe nga shumë kolegë të mi në Parlament, në veçanti në Berlin, por edhe në shumë kryeqytete të tjera. Jam mjaft optimist që presidenca gjermane ta pranojë këtë situatë”.

  Cramon është edhe Raportuese për Kosovën në PE.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për ndërprerjen e energjisë-elektrike
  Nga Rubrika
  Lajme23 Shtator 2023
  Emisari special, Miroslav Lajçak, gjatë qëndrimit të tij në New York ku po mbahet Asambleja e OKB-së, ka takuar një numër zyrtarësh...
  Kronika23 Shtator 2023
  Në orët e hershme të mëngjesit është djegur një shtëpi në fshatin Panorc të Malishevës, ku si pasojë e zjarrit ka vdekur...
  Lajme23 Shtator 2023
  Edhe pse e ndaluar me ligj, zjarrvënia e qëllimshme – sidomos pas sezonit të korrje-shirjeve – është shndërruar në dukuri të rrezikshme...
  Të tjera
  Sport23 Shtator 2023
  Ylli portugez foli edhe një herë rreth të ardhmes së tij, pas fitores së mbrëmshme ndaj Al-Ahlit 4:3, në të cilën kontribuoi...
  Vip23 Shtator 2023
  Çifti simpatik Geti dhe Marina së fundmi ishin të ftuar në javën e modës në Milano. Ata për këtë event me rëndësi...
  Lajme23 Shtator 2023
  Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, ka vizituar fermerin Shkrui Konxheli nga Teqeja e Lipjanit, i cili është përfitues i mbështetjes financiare me...
  Kronika23 Shtator 2023
  2 mijë e 25 gjoba trafiku janë shqiptuar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kanë...
  Lifestyle23 Shtator 2023
  James Clear, autor i librit popullor “Personal Habits”, së fundmi ka udhëhequr një seri seminaresh që synojnë të ndihmojnë të gjithë të...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Presidenti amerikan Joe Biden, planifikon t’i japë Ukrainës raketa të avancuara me rreze të gjata për të ndihmuar Kievin në kundërofensivë të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.