Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Vetëvendosja kërkon hetim nga Prokuroria lidhur me tenderin që iu dha kompanisë së ministrit Kuqi

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Kompania “Hidroterm” nga Suhareka, e cila është në pronësi të ministrit aktual të Ekonomisë dhe Mjedisit, Blerim Kuqi ka dalë fituese për ndërtimin e objektit spitalor për nënë dhe fëmijën në Prizren.

  Ky tender ka qenë i hapur nga SHSKUK-ja dhe ka vlerën pesë milion euro, për këtë ka raportuar Front Online gjatë ditës.

  I kontaktuar nga Front Online deputeti nga Vetëvendosje, Artan Abrashi, i cili vie nga Prizreni ka kërkuar që prokuroria të nis hetimet mbi rregullsinë e këtij procesi, si dhe Agjencia Kundër Korrupsion të vlerësojë konfliktin e interesit pasi i përfshirë është ministri Blerim Kuqi.

  “Vlera e madhe e kontratës dhe përjashtimi i ofertuesit me te lire lenë hapësire për dyshime te ndërhyrjes ne procedurat tenderuese. Ne raste te tilla, prokuroria duhet te nis hetimet mbi rregullsinë e procesit, dhe njëkohësisht Agjencinë Kundër Korrupsion për vlerësimin e konfliktit te interesit te zyrtareve te larte shtetëror ne tenderë multi-milionshe”, tha ai pwr Front Online.

  Në dokumentet e siguruara nga Front Online shihet se në këtë tender kanë konkuruar 4 kompani, por që fituese ka dalë kompania në pronësi të ministrit Kuqi.

   

  Kompania e ministrit Kuçi shpërblehet me tender pesë milionësh (dokument)

  Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Ekipet e “Xhenios” të Gardës Kombëtare të Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë nisur ndërtimin e urës mobile në fshatin Aqarevë të...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovës, Blerim Isufaj, ka mbajtur sot takimin e radhës me ekipin e përbashkët për përzgjedhjen dhe shenjëstrimin...
  Lajme24 Mars 2023
  Dita e 24 marsit e vitit 1999 nuk harrohet nga qytetarët e Kosovës pasi në atë ditë nisën sulmet e NATO-s ndaj...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Oda Ekonomike Amerikane ka mirëpritur marrëveshjen e arritur të shtunën ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve. Përmes deklaratës për media,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Vendet perëndimore do të duhet të mbështesin Ukrainën edhe për një kohë të gjatë, në mes të pushtimit të plotë të vendit...
  Lajme24 Mars 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka kujtuar 24 vjetorin e intervenimit të NATO-s, duke theksuar se Aleanca atëbotë veproi për njerëzimin dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama beson se një Ballkan i bashkuar si në ekonomi edhe në dënimin e agresionit rus në Ukrainë...
  Lajme24 Mars 2023
  Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, kanë nënshkruar marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka kujtuar se sot shënojmë 24-vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-s mbi caqet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.