×
 • Lajme
 • Lajme

  “Veriu, tokë e askujt” / Bekim Çollaku përkrah deklaratën e Edi Ramës: Qëndron tërësisht

  FrontOnline
  04 Tetor 2023

  Ish-këshilltari i Thaçit, Bekim Çollaku, tha se informaat që i posedon kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, nuk i posedojnë liderët e Kosovës. Kësisoj, ai tha se Rama ju paraprinë shumë proceseve me deklaratat që i jep.

  “Mendoj që kryeministri i Shqipërisë është njëri ndër kryeministrat më të informuar sidomos në aspektin e sigurisë. Mendoj që informatat që i posedon kryeministri i Shqipërisë nuk i posedojnë lliderët e Kosovës, për këtë arsye kryeministri i Shqipërisë i paraprinë shumë proceseve me deklaratat e tij”, tha Çollaku në “Pressing”.

  “Ne duhet ta kuptojmë kontekstin, Edi Rama ka kërkuar një prezencë më të madhe, të KFOR-it, gjë që po ndodh saktësisht. Kjo është ajo çfarë ka paralajmëruar dhe saktësisht e ka qëlluar kryeministri Edi Rama”.

  Po ashtu, ai tha se qëndron tërësisht deklarata e Ramës “veriu, tokë e askujt”.

  Ish-këshilltari i Thaçit edhe e shpjegoi se pse qëndron kjo deklaratë.

  “Veriu, tokë e askujt, kjo si analizë qëndron tërësisht sepse në veri të Kosovës  nuk është vetëm një akter i përfshirë, nuk janë vetëm institucionet e Kosovës, mirëpo ka shumë akterë të përfshirë. Atëherë kur ka shumë akterë të përfshirë të cilët kanë detyra e qëllime e kompetenca krejtëishst të ndryshme atëherë një territor i caktuar siç është veriu shndërrohet në tokë të askujt”, tha ai.

  Njoftimet nga KEDS, vendet që s’do të kenë rrymë nesër
  Nga Rubrika
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Ilir Deda, në një intervistë pas një kohe të gjatë, ka folur mbi lëvizjet politike në vend....
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë sonte në pritjen e organizuar me rastin e 106-vjetorit të festës së Pavarësisë së Finlandës....
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti Ilir Deda ka folur për politikën kosovare në këto katër vjet, duke e konsideruar 14 shkurtin e vitit 2021 një datë që...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur për situatën në vend, me theks të veçantë për sigurinë dhe...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Kaderi ka pasur një bisedë të gjatë me konkurrenten tjetër të këtij formati, Edonën. Ajo ka...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Alby ka zhvilluar një bisedë me Edonën dhe Kaderin, në oborrin e shtëpisë së “Vëllait të...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Hyrja e banorit të ri në Big Brother VIP Kosova, Ardit, duket të ketë ndikuar mirë tek konkurrentja e tij, Shqipja. Në...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të Shqipërisë sot miratuam Strategjinë e re të Sigurisë Kombëtare, e hartuar nga një grup pune...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Akoma zyrtarisht nuk ka kërkesë nga Suedia që Naim Murseli të gjykohet në shtetin e tyre. Emri i Naim Murselit në javën...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.