×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Vera e mirë nuk shkakton dhembje koke

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Duhet respektuar gastronominë, por jo edhe të bëhemi robër të rregullave, mirëpo të zhvillojmë shijen tonë dhe t’i besojmë asaj

  Rregull e përgjithshme është që të shkohet nga e ngjyra e shndritshme drejt më së errëtës.

  E quajnë poezi në shishe, dashuri e lëngët, mbret i lëngjeve, dritë e diellit e robëruar në ujë. Me të festohet, gëzohet, vuhet, transmeton Telegrafi.

  Megjithatë, viteve të fundit nga pirja e verës është bërë edhe fama – si të pihet, bashkë me cilin ushqim, si të mbahet gota në dorë, sa gjatë t’i merret erë. Ndërkaq duhet vetëm të kënaqeni, porosit prodhuesi Benjamin Meia.

  – Duhet respektuar gastronominë, por jo edhe të bëhemi robër të rregullave, por të zhvillojmë shijen tonë dhe t’i besojmë asaj. Rregull i përgjithshëm është që të shkohet nga ngjyra e shndritshme drejt së errëtës dhe kështu mbrëmjen e fillojmë me verën e bardhë të lehtë, e vazhdojmë me verën rozë dhe e përfundojmë me verën e zezë, – këshillon Mei.

  Nëse mbrëmjen e kalojmë duke i përzier verërat, mëngjesin do ta presim me kokë të rënduar – leksion të cilin shumica nesh e ka mësuar gjatë rritjes. Mirëpo, bashkëbiseduesi ynë thotë “e gjithë kjo ndodh nga vera e keqe”.

  – Dhembja e kokës shfaqet për shkak të sulfitit, i cili gjendet në shumë verëra të cilësisë së keqe. Vera e mirë nuk shkakton dhembjen e kokës – thotë duke qeshur bashkëbiseduesi ynë, në shtetin e të cilit vlen fjala e urtë: Dita pa verë është si dita pa diell.

  Njeriu i cili prodhon verë “midis maestralit dhe detit Mediteran” është i mendimit që vera më e mirë është ajo e cila ndahet me miqtë.

  Poenta e verës është që të ndani momentin e bukur me personin me të cilin kënaqeni duke konsumuar pijen hyjnore.

  – Disa verëra pihen me miqtë, disa të tjera me një person special, ndonëse ka edhe verëra të tilla të cilat më mirë “rrëshqasin” kur jemi vetëm, – përfundon Mei.

  Zgjerimi i Comoditës në SHBA: “Nap Queen Sleep”, krenaria e shqiptarëve
  Nga Rubrika
  Lifestyle06 Dhjetor 2023
  Dashi Ka një ekuilibër të mirë të ideve të vjetra dhe të reja që filtrojnë nëpër kokën tuaj sot, duke e bërë...
  Lifestyle05 Dhjetor 2023
  Kur temperatura fillon të bjerë, nuk keni pse të hiqni dorë nga zakoni juaj i vrapimit. Në fakt, vrapimi në mot të...
  Lifestyle05 Dhjetor 2023
  Dashi Perspektivat për jetën sentimentale te çifteve do jene shume te mira gjate kësaj dite. Do iu jepni shume rëndësi ndjenjave dhe...
  Të tjera
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Parashkrimi i numrit të madh të lëndëve, vazhdon të jetë sfida kryesore në sistemin e Drejtësisë. Këtë e theksoi hulumtuesi i lartë...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Takimi i kryeministrit Albin Kurti me njësitin elitar të Policisë së Kosovës më 15 nëntor përfundoi pa sukses. Pas këtij takimi, ky...
  Ekonomi06 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës, në asistimin e Njësitit Anti-kontrabandë nga Dogana e Kosovës dhe ATK-së me qëllim të luftimit të Ekonomisë jo formale,...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Një ngjarje e shokuese, ka ndodhur në SHBA ku një 13 vjeçar ka vrarë nënën e tij me thikë dhe më pas...
  Kronika06 Dhjetor 2023
  Në një objekt banesor janë përfshirë nga zjarri orët e rrymës në rrethana të panjohura. Në raportin 24 orësh të Policisë së...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.