×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vendim i ri nga Turqia pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Turqia ka shënuar numër të madh të infeksioneve ditore me COVID-19.

  Autoritetet në Turqi kanë bërë të domosdoshme mbajtjen e maskave të fytyrës në tre qytete të mëdha pas një rritje në raste të konfirmuara me COVID-19, që nga rihapja e shumë bizneseve, raporton AP, transmeton lajmi.net.

  Kryetarët e Stambollit, Ankarasë dhe Bursa njoftuan rregullin e maskës të mërkurën mbrëma në përputhje me një rekomandim të këshillit shkencor të vendit.

  Maska tani është e detyrueshme në 47 nga 81 provincat. Deklarata tha se maskat do të visheshin në të gjitha hapësirat publike.

  Turqia ka parë një prirje rritëse në numrin e përditshëm të infeksioneve pasi qeveria autorizoi kafene, restorante, palestra, parqe, plazhe dhe muze për të rihapur dhe ngriti kufizimet e udhëtimit ndër-qytet dhe lehtësoi urdhrat e qëndrimit në shtëpi për të moshuarit dhe të rinjtë në fillimi i qershorit, transmeton lajmi.net.

  Ministri i shëndetësisë, Fahrettin Koca, njoftoi se infeksionet e konfirmuara të përditshme ishin rreth 653 në muajin e kaluar në Stamboll, qyteti më i populluar i Turqisë me më shumë se 15 milionë banorë, dhe vuri në dukje se mesatarja ditore ra në 616 në tre ditët e kaluara.

  Në kryeqytetin e Ankarasë, diapazoni brenda një muaji ka qenë midis 127 dhe 177 infeksioneve të reja në ditë me një sulm në javën e kaluar.

  Turqia ka raportuar 182,727 raste të konfirmuara dhe 4,861 vdekje nga Covid-19 që nga marsi.

  Pa rrymë deri në 8 orë, KEDS del me njoftim për nesër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të premten se i ka thënë presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, se ka...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Numri i palestinezëve të vrarë që nga përfundimi i armëpushimit ka arritur në 109, Kështu ka bërë të ditur Ministria e Shëndetësisë...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Fitorja e së djathtës ekstreme u konfirmua zyrtarisht sot në Holandë, teksa lideri i saj Geert Wilders po lufton për të formuar...
  Të tjera
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blerando ka shfaqur disa herë që është një djalë punëtor dhe nuk është dembel kur duhet...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë Blerando ka pyetur Edonën se a mundet të përballet me banorët e Big Brother VIP Kosova. Ndër ta ai i përmendi...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Blerando dhe Ganiu mbrëmë kanë debatuar me njëri-tjetrin. Blerando e pyeti se a mendon ai që...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Shqipja ka argumentuar me banorët e tjerë se “thënia ‘në kuadër të lojës’, nuk është asgjë...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Lindita i ka treguar Albës për një situatë të ‘sikletshme’ që i kishte ndodhur me Lumbardhin....
  Vip01 Dhjetor 2023
  Adri dhe Edona janë kapur me Azemin, pas kurthit që ai dhe Blerando ia thurën banorëve. Si Adri po ashtu edhe Edona,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.