Bota/Rajoni

Vendim i ri nga Turqia pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19

Vendim i ri nga Turqia pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19
13:27 | 18 Qershor 2020

Turqia ka shënuar numër të madh të infeksioneve ditore me COVID-19.

Autoritetet në Turqi kanë bërë të domosdoshme mbajtjen e maskave të fytyrës në tre qytete të mëdha pas një rritje në raste të konfirmuara me COVID-19, që nga rihapja e shumë bizneseve, raporton AP, transmeton lajmi.net.

Kryetarët e Stambollit, Ankarasë dhe Bursa njoftuan rregullin e maskës të mërkurën mbrëma në përputhje me një rekomandim të këshillit shkencor të vendit.

Maska tani është e detyrueshme në 47 nga 81 provincat. Deklarata tha se maskat do të visheshin në të gjitha hapësirat publike.

Turqia ka parë një prirje rritëse në numrin e përditshëm të infeksioneve pasi qeveria autorizoi kafene, restorante, palestra, parqe, plazhe dhe muze për të rihapur dhe ngriti kufizimet e udhëtimit ndër-qytet dhe lehtësoi urdhrat e qëndrimit në shtëpi për të moshuarit dhe të rinjtë në fillimi i qershorit, transmeton lajmi.net.

Ministri i shëndetësisë, Fahrettin Koca, njoftoi se infeksionet e konfirmuara të përditshme ishin rreth 653 në muajin e kaluar në Stamboll, qyteti më i populluar i Turqisë me më shumë se 15 milionë banorë, dhe vuri në dukje se mesatarja ditore ra në 616 në tre ditët e kaluara.

Në kryeqytetin e Ankarasë, diapazoni brenda një muaji ka qenë midis 127 dhe 177 infeksioneve të reja në ditë me një sulm në javën e kaluar.

Turqia ka raportuar 182,727 raste të konfirmuara dhe 4,861 vdekje nga Covid-19 që nga marsi.

Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?

Të tjera