Lajme

Vela “demaskon” Vuçiqin, tregon arsyet e refuzimit të pjesëmarrjes në Samitin e Tiranës

Vela “demaskon” Vuçiqin, tregon arsyet e refuzimit të pjesëmarrjes në Samitin e Tiranës
23:16 | 01 Dhjetor 2022

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka përdorur si pretekst emërimin e Nenad Rashiqit në krye të Ministrisë për Komunitete, për të mos shkuar në samitin BE-Ballkan Perëndimor, që do të mbahet me 6 dhjetor në Tiranë.

Kështu së paku pretendon Blerim Vela – këshilltar i Presidentes së Kosovës.

“Histeria e Vuçiqit është një përpjekje e dështuar për të fshehur arsyet e vërteta për refuzimin e pjesëmarrjes në samitin BE-Ballkan Perëndimorë në Tiranë”, ka shkruar Vela në Twitter.

Sipas Velës janë dy arsye për këtë tentim fshehje:

Shpërqëndrimi i vëmendjes pas emërimit të një lugati rus, në krye të shërbimit sekret serb dhe dyta është pasi që Deklarata e samitit kërkon nga 6 vendet e Ballkanit Perëndimor, përfshirë Serbinë, që t’i bashkohen BE-së në sanksionet ndaj Rusisë”, ka shkruar Vela.

Më 6 dhjetor në Tiranë mbahet samiti i parë mes liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor.

Në faqen zyrtare të Këshillit të Bashkimit Evropian thuhet se samiti është një mundësi për të rikonfirmuar rëndësinë kyçe të partneritetit strategjik midis BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, një rajon me një perspektivë të qartë të BE-së.

Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera

Të tjera