Lajme

Vdes një 44 vjeçar nga ethet hemoragjike në Malishevë

Vdes një 44 vjeçar nga ethet hemoragjike në Malishevë
10:49 | 06 Korrik 2020

Në natën në mes të së shtunës dhe të dielës,

Një person nga Komuna e Malishevës, ka ndërruar jetë të dielën si pasojë e infektimit me virusin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK).

Komuna e Malishevës thotë se për gjashtë vite me radhë në Komunën e Malishevës, nuk ka pasur raste të vdekjeve me EHKK, ndërsa për pesë vite radhazi nuk ka pasur as raste të infeksionit.

“Vdekja I.B. (1976), është konfirmuar nga SHSKUK, përkatësisht drejtori Basri Sejdiu, në komunikim zyrtar me Komunën e Malishevës. Bazuar në të dhënat e deritanishme, tashmë i ndjeri, edhe pse i prekur me EHKK, nuk është trajtuar në Klinikën Infektive, por në një klinikë tjetër dhe në momentet e fundit të jetës, ka pasur nevojë edhe për terapi me oksigjen. Lidhur me rastin sot është mbajtur një takim urgjent i shtabit komunal për EHKK, si dhe çështja është trajtuar edhe në mbledhjen e rregullt të Këshillit të Drejtorëve”, thuhet në njoftim

Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival

Të tjera