Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vdes një 3 vjeçare nga Coronavirusi në Belgjikë

  FrontOnline
  24 Korrik 2020

  Një vajzë 3-vjeçare vdiq sot nga koronavirusi në Belgjikë, duke u bërë viktma më e re e Covid e regjistruar në vend.

  Sipas autoriteteve, numri i vdekjeve në Belgjikë është në rritje: mesatarisht tre në ditë në javën e kaluar.

  Që nga fillimi i shpërthimit të pandemisë, në vend totali i infeksioneve është rritur në 64.847 raste kurse numri i përgjithshëm I vdekjeve ka shkuar në 9812. Provinca e Antwerp ka numrin më të madh të rasteve të infeksionit.

  Belgjika do të zbatojë kufizime të reja për të ndaluar përhapjen e koronavirusit në vend. Kryeministrja Sophie Wilmès gjatë një konference për shtyp ditën e djeshme tha se këto masa po merren ngaqë numri i të infektuarve është rritur ndjeshëm.

  Nga e shtuna më datë 25 korrik, mbajtja e maskës do të jetë e detyrueshme në më shumë vende publike, siç janë tregjet dhe ndërtesat publike.

  Gjithashtu ora e mbylljes së dyqaneve gjatë orarit të natës do të jetë në orën 10:00, por ora e mbylljes për kafenetë dhe baret mbetet e pandryshuar.

  Klientëve në restorante, kafene dhe bare do t’ju kërkohet të lënë një adresë e-mail ose një numër telefoni.

  Petrol Company hap pikën më të re në Orllat me super çmime për Black Friday: Diesel 1.51€ dhe Benzinë 1.38€
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Nga foltorja e Parlamentit të Shqupërisë ish kryeministri Sali Berisha i ka quajtur sulme ndaj Albin Kuritit qëndrimet e kryeministrit Edi Rama...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka deklaruar se një luftë e Kinës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të ishte...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Mes viteve 2005 dhe 2022, UNICEF-i ka konstatuar 315 mijë abuzime të rënda ndaj fëmijëve gjatë luftërave dhe konflikteve. Sipas agjencisë së...
  Të tjera
  Kronika05 Qershor 2023
  Të dielën në fshatin Kqiq të Mitrovicës, janë lënduar shtatë persona pas një aksidenti midis dy veturave. Prej të lënduarve pesë ishin...
  Kronika05 Qershor 2023
  Të dielën në Klinë është arrestuar një vajzë e cila kishte shpërndarë fotografi dhe video të dy vajzave të tjera në rrjetet...
  Kronika05 Qershor 2023
  Policia ka njoftuar se ka ndodhur një aksident trafiku i rëndë dje në autostradën Ibrahim Rugova në magjistralen Suharekë-Prizren. Si pasojë e...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka deklaruar se një luftë e Kinës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të ishte...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Mes viteve 2005 dhe 2022, UNICEF-i ka konstatuar 315 mijë abuzime të rënda ndaj fëmijëve gjatë luftërave dhe konflikteve. Sipas agjencisë së...
  Lajme05 Qershor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se kërkohet më shumë vetëdije e mobilizim për një mjedis...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.