[wp-story]

Bota/Rajoni

Vdes nga coronavirusi edhe peshkopi tjetër serb, Artemije

Vdes nga coronavirusi edhe peshkopi tjetër serb, Artemije
20:25 | 21 Nëntor 2020

Një nga peshkopët më të njohur të Kishës Ortodoske serbe, Radosavljevic Artemije, ka vdekur sot në moshën 85 vjeçare.

Mediet serbe raportojnë se si po trajtohej për coronacirus në departamentin e sëmundjeve infektive në Valjevo.

Para Artemije, betejën me coronavirusin e humbën edhe kreu i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Amofilije dhe Patriarku Irinej.

Kujtojmë se peshkopi Artemije i cili ishte përgjegjës për Kosovën u zëvendësua nga Sinodi i Kishës Ortodokse Serbe në vitin 2010 për shkak të menaxhimit financiar dhe material të biznesit të Dioqezës së Rashkës dhe Prizrenit, dhe në vitin 2015 ai u përjashtua nga kisha.

Bonus dhe Premium Kartela të cilat po i ofron Petrol Company, kartelat më të kërkuara nga klientët

Të tjera