×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vdes mbesa e Nelson Mandelës

  FrontOnline
  26 Shtator 2023

  Zoleka Mandela, mbesa e presidentit të parë të zgjedhur në mënyrë demokratike të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, ka vdekur nga kanceri në moshën 43-vjeçare.

  Ajo ndërroi jetë të hënën në mbrëmje e rrethuar nga miqtë dhe familja, tha një zëdhënës.

  Vitet e fundit, zonja Mandela ishte bërë e njohur për detajet e trajtimit të saj të kancerit. Ajo ishte gjithashtu e hapur për historinë e saj të varësisë nga droga, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

  Fondacioni Nelson Mandela tha se puna e saj ishte frymëzuese. Ai tha se ajo ngriti “ndërgjegjësimin për parandalimin e kancerit” si dhe “për të thyer stigmën që rrethon sëmundjen”.

  Zonja Mandela foli gjithashtu sinqerisht për luftën e saj me depresionin dhe faktin që ajo ishte abuzuar seksualisht si fëmijë.

  Përveç kësaj, ajo bëri fushatë për siguri më të mirë rrugore pasi vajza e saj 13-vjeçare u vra në një aksident automobilistik në vitin 2010. Më vonë ajo humbi një djalë që lindi para kohe. Ajo ka lënë pas katër fëmijë.

  Zonja Mandela, e cila ishte mbesa e gruas së dytë të Nelson Mandelës, Winnie, e dokumentoi historinë e saj në autobiografinë e saj “When Hope Whispers”.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Një tërmet me magnitudë 5.7 ballë të shkallës Rihter goditi rajonin Tarapacá në Kili, njoftoi sot Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC), transmeton FrontOnline....
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Një 84-vjeçar humbi jetën, dy persona u plagosën dhe shtëpia u shkatërrua nga një shpërthim që ndodhi në një shtëpi në kryeqytetin...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Fluturimet në aeroportin e dytë më të madh të Gjermanisë janë anuluar deri në mesditë. Dëbora e madhe përmbyti kryeqytetin e Bavarisë...
  Të tjera
  Sport02 Dhjetor 2023
  Shpresat e Real Madridit për të nënshkruar me yllin e Bayern Munichut, Alphonso Davies në vitin 2024 janë goditur nga një tjetër...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Derisa po qëndronin në dhomën e gjumit Kaderi ka thënë se “unë ndihem e kërcnuar nga Blerando”. Ai duke kënduar i ka...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Banori më i ri i Big Brother VIP Kosova, Ardi dhe Buci kanë diskutuar për sjelljet e Bleros, ku disa nga deklaratat...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Ylli i ka treguar Adrit skenarin që e ka menduar me Santianën. Ai i ka thënë Adrit se “krejt këto gjëra i...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Një tërmet me magnitudë 5.7 ballë të shkallës Rihter goditi rajonin Tarapacá në Kili, njoftoi sot Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC), transmeton FrontOnline....
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt. Ajo përmes, një postimi në profilin e saj në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.