[wp-story]

Bota/Rajoni

Vdes diktatori Robert Mugabe

Vdes diktatori Robert Mugabe
11:22 | 06 Shtator 2019

Robert Mugabe , ish-kryeministri dhe presidenti i Zimbabves, ka vdekur në moshën 95 vjeçare. Ish-diktatori i njohur kishte udhëhequr për 40 vite me ish-koloninë britanike.

Udhëheqja e tij është shënuar me gjakderdhje, persekutim të kundërshtarëve politikë dhe manipulim të votave në një shkallë të gjerë.

Presidenti aktual Emmerson Mnangagwa konfirmoi vdekjen e Mugabes të cilit iu referua si pan-afrikanist që i ka kushtuar jetën emancipimit dhe fuqizimit të popullit.

Petrol Company në muajin e shenjtë të Ramazanit, dhuron pako ushqimore per familjet nevojtare në qytetin e Vitisë

Të tjera