×
 • Lajme
 • Lajme

  Vazhdon procesi gjyqësor ndaj Pjetër Shalës

  FrontOnline
  21 Nëntor 2023

  Në Dhomat e Specializuara në Hagë vazhdon, sot nga ora 09.30, procesi gjyqësor ndaj ish-pjesëtarit të UÇK-së, Pjetër Shala.

  Në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë dje ka dëshmuar dëshmitari i pestë i mbrojtjes, Zijadin Hoxha, në çështjen gjyqësore ndaj Pjetër Shalës.

  Pyetjet për këtë dëshmitar i ka filluar mbrojtja e Shalës përmes avokatit Jean-Louis Gilissen. Dëshmitari Hoxha tha se ka qenë i burgosur politik.

  Hoxha u pyet edhe për uzinën e metalit në Kukës, për çka ka thënë se në katin e parë të kësaj ndërtese ka qenë shtabi i logjistikës e në të dytin kanë qëndruar komandantët.

  Kur u pyet nga mbrojtja e Shalës në lidhje me personat që ka parë në atë uzinë, ai e mohoi se në të gjatë vitit 1999 ka qëndruar Jakup Krasniqi.

  Në çështjen gjyqësore “Shala” për këtë javë pritet të mbahen pesë seanca, raporton RTKlive.

  Ai ndodhet në Qendrën e Paraburgimit në Hagë prej marsit të vitit 2021.

  Pjetër Shala u arrestua më 16 mars 2021 nga autoritetet belge dhe u transferua në Hagë më 15 prill të atij viti, n bazë të një kërkese për bashkëpunim në zbatimin e fletë arrestimit dhe urdhrit për transferim lëshuar nga Dhomat e Specializuara të Kosovës.

   

  Edhe një storie suksesi – PRINCE CAFFE lidh marrëveshje bashkëpunimi me kompaninë më të madhe në Kroaci të shitjes me…
  Nga Rubrika
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Haki Abazi ka shpërndarë një video lidhur me protestën që po zhvillohet – në kërkim të drejtësisë...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka bërë të ditur se Italia ka dislokuar trupa shtesë të tyre në Kosovë. KFOR-i...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Qeveria e Kosovës nuk ndan fonde të mjaftueshme për riintegrimin e viktimave të dhunës në familje, të cilat janë kryesisht gra me...
  Të tjera
  Vip05 Dhjetor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Monika Salihu, ishte e ftuar në emisionin e pasdites në Klan Kosova, “Ora e Pasdites”. Gjatë intervistës, ajo...
  Ekonomi05 Dhjetor 2023
  Minatorët e Trepçës edhe pas grevës dhjetë ditëshe, po ankohen se marrëveshja që i dha fund grevës, nuk po zbatohet. Përveç shpalljes...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Milan janë duke punuar për rikthimin e mbrojtësit Matteo Gabbia nga huazimi në afatin kalimtar të janarit. Gabbia ishte transferuar tek Villarreali...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ish zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Mbrojtjes për Evropën dhe Politikën ndaj NATO-s, Jim Townsend, vlerëson se një nga zhgënjimet më të mëdha...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova Edona dhe Adri kanë debatuar. Ajo është revoltuar shumë me Adrin. Në një moment i ka...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar Bosnjë e Hercegovinës të bëjë më shumë reforma në mënyrë që të mundë t’i fillojë bisedimet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.