×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vazhdon mbyllja e Gjermanisë, Mynihu sapo mori një vendim

  FrontOnline
  16 Nëntor 2021

  Mynihu është bërë qyteti i parë i madh gjerman që e ka anuluar hapjen e tregut të Krishtlindjeve, që zakonisht vizitohet nga rreth tre milionë vizitorë. Vendimi është marrë pas rritjes rekorde të numrit të rasteve me koronavirus në Gjermani.

  Të martën, kryetari i Mynihut, Dieter Reiter, tha se ky është lajm i hidhur për banorët dhe tregtarët e qytetit, por shtoi se do të ishte papërgjegjësi, nëse tregu do të hapej, shkruan AFP.

  “Gjendja dramatike në spitalet tona dhe shifrat e infeksioneve që po rritën në mënyrë eksponenciale nuk më lënë tjetër zgjedhje: për fat të keq, tregu i Krishtlindjeve i Mynihut nuk mund të hapet këtë vit”, tha kryetari Reiter përmes një deklarate.

  Shumë tregje gjermane të Krishtlindjeve ishin anuluar vitin e kaluar për shkak të pandemisë, por tregu i Mynihut është i pari në mesin e më të mëdhenjve që anulohet këtë vit. Hapja e tij ishte planifikuar për të hënën e ardhshme, më 22 nëntor.

  Bavaria është njëra nga rajonet me shkallën më të lartë të infeksioneve në Gjermani gjatë valës së katërt të pandemisë. Numri mesatar javor i rasteve për 100.000 banorë ka shkuar të 554.2, sipas Institutit “Robert Koch”.

  Gjermania hap rreth 2.500 tregje krishtlindjesh çdo vit. Këto tregje janë të popullarizuara dhe para pandemisë janë vizituar nga rreth 160 milionë vizitorë vendës e të huaj, që kanë sjellë të ardhura prej 3 deri 5 miliardë eurosh, sipas shoqatës së tregtarëve BSM.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.