Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vazhdojnë protestat kundër Lukashenkos në Bjellorusi, raportohet për 250 të arrestuar

  FrontOnline
  13 Shtator 2020

  Dhjetëra mijëra njerëz thuhet se marshuan në kryeqytetin Minsk dhe në disa qytetet të tjera për të protestuar kundër rizgjedhjes së presidentit Alexander Lukashenko.

  Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, një numër i madh i forcave të rendit janë mobilizuar për të bllokuar zonat kryesore.

  Autoritetet thonë se rreth 250 persona u arrestuan si pasojë e këtyre demonstratave.

  Protestat po organizohen tash e disa javë në Bjellorusi, për shkak të rezultatit të zgjedhjeve, ku doli fitues presidenti aktual Alexander Lukashenko, dhe të njëjtit pretendojnë se i njëjti e kishte manipuluar këtë rezultat.

  Sot është e diela e pestë radhazi e këtyre protestave masive, me rreth 100 mijë protestues.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Një deputet ukrainas ka treguar se si politikanët u strehuan menjëherë nën tokë gjatë një sulmi rus në Kiev në orët e...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po e hartojnë një kod vullnetar të sjelljes për inteligjencën artificiale, tha të mërkurën...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.