Bota/Rajoni

Vaksina për Coronavirusin, Von Der Leyen: Të shmanget gara mes superfuqive

Vaksina për Coronavirusin, Von Der Leyen: Të shmanget gara mes superfuqive
09:20 | 18 Qershor 2020

Bashkimi Europian propozon qe vendet e pasura të negociojnë me kompanitë farmaceutike dhe të parapaguajnë për zhvillimin e vaksinave kundër koronavirusit.

Sipas presidentes së Komisionit Ursual Von Der Leyen, kështu do të shmanget gara mes superfuqive për vaksinën.

Bashkimi Europian kërkon të bindë partnerët e vet ndërkombëtarë për të blerë bashkërisht vaksinat kundër koronavirusit të ri.

“Kur luftojnë një pandemi globale nuk ka vend të themi “unë i pari”. Evropa nuk është një ishull i veçuar. Ekonomitë tona janë të ndërlidhura,” tha ajo.

Një samit global mbi strategjitë e vaksinave është planifikuar të zhvillohet më 27 qershor pas një fushate për mbledhjen e fondeve të domosdoshme për zhvillimin dhe blerjen e vaksinës për vendet më të varfra.

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera