[wp-story]

Bota/Rajoni

Vajza sekrete e ish mbretit belg fiton të drejtën për ta quajtur veten një princeshë

Vajza sekrete e ish mbretit belg fiton të drejtën për ta quajtur veten një princeshë
12:07 | 02 Tetor 2020

Vajza dikur sekrete e ish-mbretit belg Albert II ka fituar një betejë ligjore mbi të drejtat e saj për një titull mbretëror dhe tani do të njihet zyrtarisht si Princesha e Belgjikës, shkruan CNN, transmeton Front Online.

Gjykata e Apelit në Bruksel vendosi që vajza biologjike e mbretit Delphine Boël ka të drejtën për të njëjtat të drejta dhe tituj mbretërorë si tre fëmijët e tjerë të babait të saj.

Skulptorja 52-vjeçare Boël nisi një proces gjyqësor në 2013 për të bërë ish-mbretin, i cili tani është 86 vjeç, të njohur si babai i saj. Ajo pretendoi se mbreti kishte një lidhje me nënën e saj, Sibylle de Selys Longchamps, duke rezultuar në lindjen e saj në 1968.
Mbreti kundërshtoi pretendimet për shtatë vjet dhe madje nuk arriti të nënshtrohej në një test atësie ADN kur u urdhërua ta bënte këtë nga Gjykata e Brukselit e Appleal në Tetor 2018. Majin e kaluar, gjykata vendosi që ish-mbreti do të përballej me një gjobë ditore prej € 5,000 (5,600 dollarë) derisa bëri testin – për të cilin ai më në fund pranoi.
Në janar, ai pranoi se ishte me të vërtetë babai biologjik i Boël.

Boël tani do të ndryshojë mbiemrin e saj në atë të babait të saj “Saxe Cobourg”. Fëmijët e saj do të bëhen Princesha dhe Princër të Belgjikës.
“Ajo është e kënaqur me këtë vendim gjykate që i jep fund një procedure të gjatë e cila është veçanërisht e dhimbshme për të dhe familjen e saj,” tha avokati i Boël Yves-Henri Leleu në një deklaratë për CNN. “Një fitore ligjore nuk do të zëvendësojë kurrë dashurinë e një babai, por ofron një ndjenjë të drejtësisë,” shtoi ai, transmeton Front Online.

Super zbritje në “Petrol Company”

Të tjera