×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ushtria meksikane vret 12 anëtarë të dyshuar të bandave të drogës

  FrontOnline
  04 Korrik 2020

  Ushtarët meksikanë i kanë vrarë 12 pjesëtarë të dyshuar të bandave të drogës, të cilët ishin të veshur me rroba si të ushtrisë. Përleshja e armatosur ndodhi në qytetin kufitar, Nuevo Laredo.

  Zyrtarët thanë se disa persona të armatosur dhe të veshur në stil ushtarak i kanë sulmuar ushtarët e Regjimentit 16 në një lagje afër aeroportit të qytetit. Ushtria i konfiskoi 15 armë të tipit AR-15, një AK-47 dhe dy snajperë të tipit Barret, shkruan “Reuters”.

  Në pamjet e publikuara nga mediet lokale shihen trupat e pajetë të ngarkuar në një kamionetë dhe disa të tjerë të shtrirë në rrugët me plot gjak.

  Një person tjetër u gjet i vdekur më vonë gjatë ditës së premte. Zyrtarët thanë se vdekja e tij është e lidhur me përleshjen që ndodhi në orët e mëngjesit.

  Sipas medieve lokale, personat e vrarë besohet se ishin pjesëtarë të Kartelit të Verilindjes, bandë rajonale që ka mbetur nga grupi i dikurshëm, Zetas.

  Ushtria nuk ka treguar nëse ndonjë pjesëtar i saj është plagosur apo vrarë gjatë këtyre luftimeve.

  Vrasjet në Meksikë shënuan rekord të ri vitin e kaluar dhe duket se ky rekord do të ndryshojë përsëri gjatë këtij viti.

  Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut po teston dronët nënujorë dhe inteligjencën artificiale për përdorim të mundshëm gjatë operacioneve detare, sipas...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Një autobus shkolle është përmbysur në Jeruzalem, si pasojë e të cilit janë plagosur dhjetëra nxënës. 33 fëmijë të moshës 8-12 vjeç...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Spanjë, ku një 14 vjeçar ka goditur me thikë 3 mësues dhe...
  Të tjera
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, sot, në seancën e Kuvendit, ka thënë se të dielën, Republika e Kosovës u...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kuvendi i Kosovës ka mbajtur një minutë heshtje për nder të rreshterit të vrarë në veri, Afrim Bunjaku, raporton Ekonomia Online.  
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Një autobus shkolle është përmbysur në Jeruzalem, si pasojë e të cilit janë plagosur dhjetëra nxënës. 33 fëmijë të moshës 8-12 vjeç...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kompania Rajonale e Ujësjellësit Prishtina ka njoftuar se kanë shkyçur nga shërbimet e ujit, konsumatorë me borxhe të mëdha ndaj kompanisë. Nga...
  Vip28 Shtator 2023
  Pasi përfundoi një turne botëror dhe filmin “Barbie”, besoni apo jo, Dua Lipa aktualisht ka zgjedhur të bëjë disa pushime. Por në...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, tha se nuk guxohet të eksperimentohet më shtetin, duke shtuar se kreu i Qeverisë, Albin Kurti gaboi...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.