Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ushtarët armenë djegin gjithçka para se të ikin

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Trupat armene ua kanë vënë flakën disa strukturave në Agdam përderisa po tërhiqeshin nga provinca që shtrihet jashtë Nagorno-Karabakut, thellë në territorin azer.

  Në pamjet e publikuara nga rajoni që tash e tutje do të jetë nën kontrollin e azervë shihet tym i zi që del nga pozicionet që dikur i mbanin trupat armene.

  Përderisa po largoheshin nga rajoni ku nuk ka popullsi civile, armenët ua vunë zjarrin stacioneve të policisë, ndërtesave të ndryshme dhe pikave të kontrollit, shkruan Anadolu, transmeton Gazeta Express.

  Ndryshe, distrikti Agdam do t’i dorëzohet ushtrisë së Azerbajxhanit për ta kontrolluar nga 20 nëntori.

  Armenia dhe Azerbajxhani, me ndërmjetësimin e Rusisë, më 10 nëntor nënshkruan marrëveshje për ndërprerje të luftimeve.

  Në Armeni pati protesta, ndërsa në Azerbajxhan marrëeshja u vlerësua si fitore.

  Sipas kësaj marrëveshjeje, Azerbajxhani do t’i mbajë nën kontroll të gjitha territoret e fituara gjatë luftimeve që nisën më 27 shtator.

  Gjatë përleshjeve, Armenia ka thënë se i janë vrarë rreth 1.200 ushtarë, ndërsa Azerbajxhani nuk e publikon numrin e ushtarëve të rënë, por dihet që ka pasur të vrarë edhe në radhët azere.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Recep Tayyip Erdogan ka kandiduar sërish për postin e presidentit në zgjedhjet presidenciale që pritet të mbahen më 14 majit të këtij...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.