Bota/Rajoni

UNICEF: Kequshqyerja e fëmijëve mund të përkeqësohet nga krizat globale

UNICEF: Kequshqyerja e fëmijëve mund të përkeqësohet nga krizat globale
15:09 | 17 Maj 2022

Dorëzimi i ushqimit për fëmijët në rrezik të kequshqyerjes është bërë një sfidë pothuajse e pakapërcyeshme për shkak të një sërë goditjesh globale financiare dhe gjeopolitike dhe problemeve të shpërndarjes, ka paralajmëruar UNICEF.

Raporti fokusohet në rrezikun e formave të rënda të humbjes kronike të peshës, në të cilat fëmijët janë shumë të dobët për gjatësinë e tyre, duke rezultuar në një sistem imunitar të dobësuar. Sipas raportit, 13.6 milionë fëmijë të moshës pesë vjeç e poshtë vuajnë nga ky problem.

Furnizimi me ushqim për fëmijët ishte tashmë një problem në fillim të vitit për shkak të ndërprerjeve afatgjata në zinxhirët e furnizimit si pasojë e mbylljes së fabrikave nga pandemia. Përveç kësaj, konflikte të ndryshme dhe goditje klimatike kanë ndërprerë furnizimet. Kjo u pasua nga pushtimi rus i Ukrainës, i cili reduktoi eksportin e sasive të mëdha të karburanteve dhe produkteve ushqimore, si gruri dhe vaji i lulediellit.

Rreth 10 milionë fëmijë të dobët kronik nuk kanë akses në ushqim

Aktualisht, 10 milionë fëmijë që vuajnë nga sëmundja kronike e humbjes së peshës nuk kanë akses në ushqimin që u nevojitet më shumë për t’u shëruar.

Lufta në Ukrainë, së bashku me problemet e gjata të shkaktuara nga pandemitë dhe thatësirat në disa vende, mund ta përkeqësojnë problemin. Përveç kësaj, çmimi i ushqimeve do të rritet për shkak të të njëjtit problem.

Për miliona fëmijë çdo vit, ushqimi terapeutik është ndryshimi midis jetës dhe vdekjes. Një rritje prej gjashtëmbëdhjetë për qind e çmimeve mund të tingëllojë e realizueshme në kontekstin e tregjeve globale të ushqimit, por në fund të këtij zinxhiri furnizimi është një fëmijë i kequshqyer dëshpërimisht, “tha Drejtoresha Ekzekutive e UNICEF-it Catherine Russell./FrontOnline/

 

 

Përfito FALAS një pushim për çift në Budva

Të tjera