Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ultranacionalistët serb në përkrahje të Lukashenkos

  FrontOnline
  30 Gusht 2020

  Për disa ditë me radhë, pakënaqësia ka shpërthyer midis qytetarëve të Bjellorusisë, të cilët kanë ngritur zërin e tyre kundër regjimit të presidentit aktual Aleksandar Lukashenko.

  Sipas medieve të huaja, ata nuk duan të heshtin më dhe regjimi po bën gjithçka për të shuar protestat, por siç duket po dështon.

  Po ashtu, zemërimi i njerëzve është shumë i madh, pas zgjedhjeve presidenciale, në të cilat u panë shumë parregullsi dhe vjedhje.

  Për shkak të kësaj, një numër i madh i qytetarëve dolën në rrugët e kryeqytetit Minsk dhe qyteteve të tjera, ndërsa ushtria dhe policia e Bjellorusisë bënë gjithçka për të shuar me dhunë protestat.

  Gazetari bjellorus publikon pamjet, thotë se ushtria serbe është parë në protestat në Bjellorusi
  Lidhur më këtë, ka edhe prej atyre që e përkrahin regjimin e Lukashenkos.

  Janë ultranacionalistët serb që e përkrahin një regjim të tillë.

  Ultranacionalisti rusofil Damjan Knezheviq me anë të një shkrimi në Facebook ka thënë se, nuk do ta lejojnë që llumi botëror ta përfaqësoj atë.

  Ai në foton e postuar tregon se, populli serb është me Llukashenkon.

  Po ashtu, Knezheviq është i njohur për trazirat e shumta në Serbi dhe rajon. /Telegrafi/

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Një deputet ukrainas ka treguar se si politikanët u strehuan menjëherë nën tokë gjatë një sulmi rus në Kiev në orët e...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po e hartojnë një kod vullnetar të sjelljes për inteligjencën artificiale, tha të mërkurën...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.