Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ulje e numrit të rasteve të reja, rritje e të shëruarve: Publikohet raporti javor për COVID-19 në Maqedoni

  FrontOnline
  12 Gusht 2020

  Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se për të tretën javë me radhë ka vazhduar trendi i uljes së numrit të rasteve të reja me COVID-19 dhe vdekjeve nga kjo sëmundje, ndërsa është shënuar rritje e lehtë e personave të shëruar.

  Këto statistika MSH i ka regjistruar në raportin javor të Institutit për Shëndet Publik për periudhën 3 deri 9 gusht 2020, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  ISHP ka njoftuar se në këtë periudhë janë bërë gjithsej 9543 testime (1.8% më pak se në periudhën 27 korrik – 2 gusht), ndërsa janë regjistruar 816 raste pozitive me COVID-19, që është ulje për 10.5% në krahasim me javën paraprake.

  Në javën e fundit është shënuar ulje edhe në përqindjen e rasteve pozitive nga numri i testimeve, që arrin në 8.6%, në krahasim me dy javët paraprake kur ishte 9.4%, gjegjësisht 10%.

  “Të infektuar të rinj janë regjistruar në 26 qytete, prej të cilëve përqindja më e madhe në Shkup (31.4), në Shtip (11.3%) dhe në Gostivar (10.4%). Në 16 qytete, për të njëjtën periudhë numri i rasteve të reja është nën 20”.

  “Në lidhje me grupmoshat, përqindja më e madhe e të infektuarve të rinj janë mbi 60-vjeç (25.9%). Ndërsa përqindja më e vogël është tek fëmijët e moshës 0-9 vjeç (1.6). Nga rastet të cilat hetohen në mënyrë epidemiologjike, janë hospitalizuar 78 persona, ndërsa tek 196 janë konfirmuar edhe sëmundje tjera. Nga numri i përgjithshëm i rasteve të reja, 34.8% kanë pasur kontakt me raste të konfirmuara më herët me COVID-19, ndërsa 8 persona kanë pasur udhëtuar jashtë vendit në 14 ditët e kaluara”, thuhet në raportin e ISHP-së.

  Më tej shtohet se në periudhën 3 – 9 gusht, janë regjistruar 1.038 të shëruar, të cilët kanë qenë të hospitalizuar ose në kurim shtëpiak, që gjithashtu paraqet rritje të lehtë në krahasim me të shëruarit në javën paraprake.

  Në këtë periudhë janë regjistruar 25 raste të vdekjeve, që është ulje për 13.8% në krahasim me javën paraprake.

  MSH njofton se për detaje tjera në lidhje me sëmundjen COVID-19 në Maqedoni, mund të shihen në faqen e Institutit për Shëndet Publik.

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it, në takim morën pjesë ambasadorët e  Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...
  Lifestyle29 Maj 2023
  Psilocybina, një përbërës halucinogjen i gjetur në kërpudha, ndikon në trurin e njerëzve që vuajnë nga depresioni i rëndë si asnjë lloj...
  Lajme29 Maj 2023
  Gjatë së hënës, qindra huliganë serbë përdorën dhunë të pajustifikueshme gjatë protestes pranë komunës së Zveçanit në veri të Mitrovicës. Të paktën...
  Lajme29 Maj 2023
  Drejtoresha ekzekutive e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Getoarbe Mulliqi, ka thënë se sot është dita me më së shumti sulme ndaj...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefi i Misionit të EULEX-it, Lars-Gunnar Wigemark, ka reaguar për zhvillimet e shkaktuara nga protestat në komunat veriore të vendit. Ai ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.