Euro2020

Uellsi e “fundos” Turqinë në “Euro2020”

Uellsi e “fundos” Turqinë në “Euro2020”
19:57 | 16 Qershor 2021

Kombëtarja e Uellsit e ka shënuar fitoren e parë në Kampionatin Evropian të futbollit.

Uellsianët mposhtën Turqinë 0-2 në kuadër të Grupit A në “Euro2020”.

Aaron Ramsey e hapi serinë e kësaj sfide me golin e shënuar në minutën e 42-të.

Uellsi kishte mundësi ta kryente më herët ndeshjen sikur të realizonte nga pika e bardhë e penalltisë, Gareth Bale në minutën e 61-të.

Megjithatë, goli i dytë për Uellsinë u realizua në minutën e pestë shtesë kur shënoi Roberts, pas asistimit nga Bale.

Kësisoj, Turqia edhe pas dy ndeshjeve nuk ka arritur të marrë asnjë pikë dhe tashmë ka shumë pak gjasa që ta kalojë grupin.

Turqia dhe Uellsi janë në grup së bashku me Italinë dhe Zvicrën.

Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?

Të tjera