Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  U larguan nga Gaza për t’i shpëtuar luftës, një familje e tërë palestineze vdes nga tërmetet në Turqi

  FrontOnline
  1 muaj më parë

  Dymbëdhjetë vjet më parë, Abdel-Karim Abu Jalhoum iku nga lufta dhe varfëria në Rripin e Gazës për në Turqi.

  Por të hënën, tërmetet që shkatërruan pjesë të Turqisë dhe Sirisë e vranë atë dhe gjithë familjen e tij.

  Ministria e Punëve të Jashtme Palestineze tha se Abu Jalhoum; gruaja e tij, Fatime; dhe katër fëmijët e tyre ishin mes 70 palestinezëve që ishin gjetur të vdekur atje, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi.

  “Vëllai im shkoi në Turqi për të kërkuar një jetë më të mirë larg luftërave dhe bllokadave këtu në Gaza”, citohet të ketë thënë vëllai i Abu Jalhoum, Ramzy, 43 vjeç, ndërsa të afërmit dhe fqinjët hynë në shtëpinë e familjes në qytetin Beit Lahiya në Rripin verior të Gazës për të bërë nderimet e tyre.

  “Ne humbëm familjen. Një familje e tërë u fshi nga regjistri i gjendjes civile”, ka thënë më tej ai.

  Rrëfimi tronditës i tij vjen pas një rrëfimi tjetër të Malek Ibrahim i cili doli nga shtëpia e tij pas tërmeteve që goditën Sirinë dhe mendoi se mund të merrte frymë i lehtësuar.

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy e ka konfirmuar se do të marrë pjesë në samitin e ardhshëm të G7-ës në Japoni në maj...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  ekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg u ka bërë thirrje vendeve anëtare të përshpejtojnë rritjen e shpenzimeve për mbrojtjen, pasi shifrat...
  Të tjera
  Vip21 Mars 2023
  Ermal Mamaqi feston sot ditëlindjen e 41 dhe në këtë ditë speciale nuk kishte si të mungonte një urim nga gjysma e...
  Lajme21 Mars 2023
  Kthehet ora verore me akrepat e orës që lëvizin një orë përpara mes të shtunës 25 dhe të dielës 26 mars. I...
  Lajme21 Mars 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, e ka ndërlidhur raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit ku përmendet korrupsioni në Qeveri, me emrin e...
  Lajme21 Mars 2023
  Presidenca e Kosovës i ka reaguar Aleksander Vuçiqit, të parit të shtetit serb, pasi ky tha se Serbia nuk pajtohet në asnjë...
  Lajme21 Mars 2023
  Në Nenin 7 të marrëveshjes së Ohrit nuk ka zotime të reja, por ka pajtim për t`i zbatuar marrëveshjet e viteve 2013...
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetar i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani ka thënë se marrëveshja mes kryeministrit kosovar, Albin Kurtit dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq ka lëvizur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.