Bota/Rajoni

U dënua për vrasje me 23 vjet, edhe pse nuk e kishte kryer krimin – një vit pas lirimit nga burgu, jeta e tij ka ndryshuar plotësisht

U dënua për vrasje me 23 vjet, edhe pse nuk e kishte kryer krimin – një vit pas lirimit nga burgu, jeta e tij ka ndryshuar plotësisht
18:21 | 23 Korrik 2020

Një burrë që kaloi 23 vjet në burg për një vrasje të dyfishtë që ai nuk e ka kryer, ka rindërtuar jetën e tij dhe tani është fejuar dhe presin një fëmijë – vetëm një vit pas lëshimit të tij në pikën e parë.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Ricky Kidd, nga Kansas City, Misuri, u dënua gabimisht për vrasjen e dy personave dhe u dënua me burgim të përjetshëm pas hekurave në 1997.

Ricky u takua me të fejuarin e tij, katër muaj pas lirimit të tij. Ricky dhe Dawn janë në pritje të një fëmije, të cilin do ta quajnë Harmony Justice

Ai bëri apel kundër dënimit të tij 11 herë para se të fitonte përfundimisht lirinë e tij në gusht të vitit 2019, kur një gjykatës tha se kishte prova ‘të qarta dhe bindëse’ për pafajësinë e tij.

Ricky, 45 vjeç, i cili ka shkruar një libër në lidhje me përvojat e tij, si dhe është fejuar me Dawn Elizabeth, 29 vjeçe, në 11 muaj nga lirimi i tij.

Ricky ishte vetëm 22 vjeç kur u burgos

“Ndihem mirë tani. Unë jam i gatshëm të jetoj përsëri jetën time dhe të ndjehem sikur kam ikur nga një makth drejt një ëndrre të bukur”.

“Unë gjithmonë ëndërroja ditën kur ata do të thoshin ‘Ricky, ne ishim gabim, ne kemi bërë një gabim dhe ju jeni i lirë të shkoni’”.

Ditën kur kuptova se isha një njeri i lirë përsëri qava aq fort, lotët më rrodhën fytyrës sepse e dija se më në fund mund të kthehesha në shtëpi.

Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria

Të tjera