×
 • Lajme
 • Lajme

  U akuzua se i dha tender vëllait të tij prej 250 mijë euro, flet ministri Çeku

  FrontOnline
  10 Korrik 2024

  Ministri i Kulturës, Hajrullah Çeku ka folur sonte në Contex të ATV për akuzat ndaj tij se i ka dhënë tender në vlerë prej 250 mijë euro, e ku përfshihej edhe vëllai i këtij të fundit.

  Çeku, thotë se ka parë një denoncim të një qytetari në Facebook, dhe me të parë postimin e ka marrë atë postim duke e printuar dhe e ka dërguar në Policinë e Kosovës dhe në Agjencinë për Parandalimin e Korrupsionit.

  ‘’Doli si një status në Facebook nga një qytetar ku tha se ministri ia ka dhënë vëllait 250 mijë euro. Kjo është hajni, korrupsion etj dhe ia kishte bashkëngjitur disa fotografi, aty ishte fotografia e vëllait tim dhe një tjetër dokument dhe prita një veprim të dytë, sepse akuza ishte shumë direkte, por nuk kishte reagim të dytë dhe atë status e mora e printova dhe e dërgova në Polici sepse mendova se ai denoncim është për Polici, për hetim’’ thotë ai, përcjellë FrontOnline.

  Ministri Çeku, thotë se është pyetur se përse nuk po reagon pas këtyre akuzave, por që sipas tij ka qenë banalitet të reagonte për to.

  ‘’Më thanë pse nuk po reagon publikisht, por nuk ka absurditet më të madh se sa me dal dhe me thënë se ja kam dhënë vëllait 250 mijë euro, është banalitet në vete, prandaj ia dorëzova një kopje Policisë dhe një kopje tjetër Agjencisë për Parandalimin e Korrupsionit, sepse vëllai, konflikti i interesit’’ thekson ai.

  Ai ka treguar se këtë reagim të qytetarit e ka dërguar në Polici dhe se është duke pritur raport nga institucionet për këtë akuzë të bërë ndaj tij.

  ‘’Statusin e printova dhe unë i thash Policisë se ky është një denoncim publik për korrupsion, për hajni sepse unë besoj se nuk duhet të mbetët vetëm si status në Facebook sepse motivi i denoncuesit është në mbrojtje të së mirës publike, prandaj kërkoj nga ju që brenda mundësive të juaja ta trajtoni këtë denoncim. Pra nuk do të flas më shumë dhe as nuk do ta personalizoj, por do të kërkoj raport nga institucionet’’ deklaroj Çeku në ATV.

  Po ashtu, ministri Çeku thotë se ka pritur të merr ndonjë thirrje nga organet kompetente pas akuzave ndaj tij, por kjo nuk ka ndodhur.

  ‘’Unë kam pritë ose dy ditë, dhe kam pritë që dikush të më thirre për atë status, por nuk më thirri. Ne jemi në funksione publike, kritikën dhe fyerjen duhet me e duru’’ potencoj ai.

  “Devolli Corporation” shpallet Punëdhënësi, Eksportuesi dhe Tatimpaguesi i vitit 2023, e vetmja korporatë që rrëmben tri çmimet e OEK
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  Shumica e pagave në Kosovë e sidomos ato të punëtorëve të sektorit publik, nuk e arrijnë vlerën e një page për të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) ka reaguar ndaj Ligjit të ri për Komisionin e Pavarur të Mediave (KPM), të miratuar të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kosova si shteti më i ri evropian krenohej me popullsinë më të re. Mirëpo kjo popullsi ka nisur të plaket. Dhe Kosova...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime sot familjen Dehari në fshatin Sllupçan të Kumanovës. I shoqëruar nga ministra...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, u takua me kryeministrin e ri britanik Keir Starmer javën e kaluar në samitin e NATO-s në Uashington,...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara thanë se Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në rajonin e Ballkanit Perëndimor, me qëllim që të krijojë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka bërë të ditur se në margjinat e Samitit të NATO-s është takuar me Sekretarin e ri të Jashtëm...
  Lajme13 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka kërkuar ndihmën e qytetarëve për arrestimin e të dyshuarve për plagosjen e mbrëmshme në Pejë. Të dyshuar janë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2337 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.