Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Turqia ndërpret kërkimet për hidrokarbure, të kritikuara nga Greqia

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Turqia njoftoi sot se do të ndërpriste projektin për eksplorimin e hidrokarbureve në një zonë të diskutuar të Mesdheut Lindor, një gjest që parashikon të ulë tensionet me Athinën.

  Javën e kaluar, Ankaraja njoftoi se anija kërkimore sizmike “Oruç Reis” do të vendosej në afërsi të ishullit grek të Kastellorizos, pranë brigjeve turke.

  ”Presidenti Erdogan tha se për sa kohë që negociatat janë në proces, ne do të presim ca kohë në mënyrë që të sjellim një qëndrim konstruktiv”, theksoi sot Ibrahim Kalin, zëdhënësi i presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan.

  “Greqia është një vend i rëndësishëm fqinj për ne (…). Ne jemi të gatshëm të diskutojmë me Greqinë”, shtoi ai në një intervistë me kanalin e lajmeve CNN-Turk.

  Deklaratat vijnë ndërsa tensioni u përshkallëzua në Mesdheun lindor javën e kaluar, madje Athina dërgoi anije ushtarake në detin Egje.

  Zbulimi vitet e fundit i fushave të mëdha të gazit në Mesdheun Lindor ka shtuar oreksin e vendeve fqinje, të tilla si Greqia, Qipro, Turqia, Egjipti dhe madje edhe Izraeli.

  Turqia ka rritur shpimet eksploruese pranë brigjeve të Qipros, duke rritur zemërimin e pjesës më të madhe të vendeve në rajon dhe të Bashkimit Europian, të cilat i cilësojnë si ”aktivitete të paligjshme”/ ATSH-AFP.

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është pritur në takim nga homologu i tij britanik, Rishi Sunak në Londër. Sipas deklaratës së përbashkët...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka qëndruar në një familje shqiptare për të pritur iftarin e parë të këtij muajit...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Sekretarja e Përgjithshme e OSBE-së, Helga Maria Schmid, mbërrin nesër në Tiranë për takime me zyrtarë të lartë, stafin e Prezencës së...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është pritur në takim nga homologu i tij britanik, Rishi Sunak në Londër. Sipas deklaratës së përbashkët...
  Lajme23 Mars 2023
  Kreu i PSD-së, Dardan Molliqaj ka reaguar pas shtrenjtimin e rrymës për 14%. Molliqaj përmes një postimi në Facebook ka thënë se...
  Lajme23 Mars 2023
  Avdullah Hoti, deputet i LDK-së, ka shkruar një status, në të cilin ka rënditur premtimet e kryeministrit Albin Kurti dhe presidentes Vjosa...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti, i cili të enjten gjatë seancës në Kuvendin...
  Lajme23 Mars 2023
  Albert Zogaj, Kryesues i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ka folur sonte për gjendjen në veri, sa i përket sistemit të drejtësisë. Ai...
  Vip23 Mars 2023
  Vesa Luma, këto ditë është rikthyer nga Zelanda e Re në vendlindje. Ajo ka shfrytëzuar rastin që të çmallet me familjarët e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.