×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Turqia ka liruar një çift izraelit të dyshuar për spiunazh

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Turqia liroi sot çiftin izraelit Mordia dhe Natalie Oknin, të arrestuar dhe të dyshuar për spiunazh për fotografimin e rezidencës së presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Stamboll.

  Mordi dhe Natalie Oknin u arrestuan më 9 nëntor, si dhe një shtetas turk i akuzuar për spiunazh politik dhe ushtarak. Familja pretendon se Mordi dhe Natalie Oknin, të cilët punojnë si shoferë autobusi, ishin me pushime në Stamboll, sipas Reuters.

  Izraeli hodhi poshtë akuzat për spiunazh, duke deklaruar se çifti nuk punon për asnjë shërbim civil dhe dërgoi një të dërguar në Turqi, detyra e të cilit ishte të negocionte lirimin.

  Kryeministri izraelit Naftali Bennett dhe ministri i jashtëm Jair Lapid falënderuan Erdoganin dhe qeverinë turke për “bashkëpunimin”.

  Ministri i fesë, Matan Kahana tha se autoritetet turke e kishin kuptuar se Morty dhe Natalie Oknin ishin civilë të zakonshëm dhe se qeveria izraelite nuk i kishte dhënë asgjë në këmbim Ankarasë për lirimin e tyre.

  Kjo mund të ishte kthyer në një krizë të panevojshme. Le të shpresojmë që marrëdhëniet me Turqinë të përmirësohen, tha Kahana./FrontOnline/

   

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Sigurimi i ish-presidentit amerikan Donald Trump ishte ankuar se Shërbimi Sekret nuk po merrte mjaftueshëm burime dhe personel gjatë dy viteve të...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani, është nisur drejt Koresë së Jugut, ku do të zhvillojë një...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka hedhur ujë të ftohtë mbi planin e mbështetur nga OKB-ja për ribashkimin e Qipros, duke...
  Të tjera
  Lajme21 Korrik 2024
  Liridona Shala, bashkëshortja e Faton Hajrizit i cili u vra nga policia serbe, pas dyshimeve për vrasjen e një efektivi në Serbi,...
  Lajme21 Korrik 2024
  Shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla Schwarz, ka reaguar pasi presidenti amerikan , Joe Biden, ka njoftuar për tërheqjen e tij nga...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka publikuar një video nga vizita e saj Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst në Mbretërinë e Bashkuar. Osmani...
  Lajme21 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka bërë të ditur se Universiteti i Prishtinës ka shënuar me ngritjen më të madhe dhe renditjen...
  Lajme21 Korrik 2024
  Artan Hajrizi, vëllai i Faton Hajrizit që u vra nga autoritete serbe ka njoftuar se nuk do të ketë të pame lidhur...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar se është tërhequr nga kandidatura për t'u rizgjedhur në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.