Bota/Rajoni

Turqia e arreston motrën e Al-Baghdatit – si u gjet se çfarë detyra kishte ajo

Turqia e arreston motrën e Al-Baghdatit – si u gjet se çfarë detyra kishte ajo
19:25 | 05 Nëntor 2019

Turqia ka arrestuar të motrën e udhëheqësit të vrarë të organizatës Shteti Islamik Abu Bakr Al-Baghdadi në Sirinë veriperëndimore.

Reuters dhe Associated Press citonin një zyrtar të lartë, sipas të cilit 65-vjeçarja Rasmiya Aëad u gjet gjatë një bastisjeje më 4 nëntor pranë qytetit Azaz, të kontrolluar nga Turqia në provincën Alepo.

Sipas zyrtarit, Aëad u gjet në një banesë-rimorkio ku jetonte me të shoqin, gruan e djalit dhe pesë fëmijë.

Zyrtari turk tha se Aëad mund të jetë një “minierë informacioni” për autoritetet e zbulimit.

Pas vdekjes së al-Baghdadit muajin e kaluar, një person i quajtur Abu Ibrahim al-Hashimi al-Kurejshi u emërua udhëheqësi i ri i grupit ekstremist./Front Online/

Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria

Të tjera