×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Turqia e arreston motrën e Al-Baghdatit – si u gjet se çfarë detyra kishte ajo

  FrontOnline
  05 Nëntor 2019

  Turqia ka arrestuar të motrën e udhëheqësit të vrarë të organizatës Shteti Islamik Abu Bakr Al-Baghdadi në Sirinë veriperëndimore.

  Reuters dhe Associated Press citonin një zyrtar të lartë, sipas të cilit 65-vjeçarja Rasmiya Aëad u gjet gjatë një bastisjeje më 4 nëntor pranë qytetit Azaz, të kontrolluar nga Turqia në provincën Alepo.

  Sipas zyrtarit, Aëad u gjet në një banesë-rimorkio ku jetonte me të shoqin, gruan e djalit dhe pesë fëmijë.

  Zyrtari turk tha se Aëad mund të jetë një “minierë informacioni” për autoritetet e zbulimit.

  Pas vdekjes së al-Baghdadit muajin e kaluar, një person i quajtur Abu Ibrahim al-Hashimi al-Kurejshi u emërua udhëheqësi i ri i grupit ekstremist./Front Online/

  Cilësi, gatim dhe shpërblim
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Roja Bregdetare e Filipineve po heton përplasjen e një anije peshkimi që vrau tre persona, përfshirë kapitenin, thanë zyrtarët të mërkurën. Incidenti...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Komisioni Evropian ka konfirmuar se ka transferuar 60 milionë euro në mbështetje buxhetore për qeverinë tuniziane, pavarësisht se presidenti tunizian, Kais Saied...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një gjykatë serbe ka gjobitur aktivisten qytetare Aida Çoroviq me 100,000 dinarë (897 dollarë). Kjo siç raportohet për hedhjen e vezëve gjatë...
  Të tjera
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Komisioni Evropian ka konfirmuar se ka transferuar 60 milionë euro në mbështetje buxhetore për qeverinë tuniziane, pavarësisht se presidenti tunizian, Kais Saied...
  Lajme04 Tetor 2023
  Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë tha se Kosova ka fakte,...
  Lajme04 Tetor 2023
  Avokati Tomë Gashi, ka thënë se krimineli Milan Radoiçiq, mund të vritet nga vetë shteti serb. Ai në RTV Dukagjini, tha se...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një gjykatë serbe ka gjobitur aktivisten qytetare Aida Çoroviq me 100,000 dinarë (897 dollarë). Kjo siç raportohet për hedhjen e vezëve gjatë...
  Sport04 Tetor 2023
  Antwerp ka arritur të kalojë në epërsi ndaj Shakhtar Donetsk. Ishte Arbnor Muja i cili realizoi në minutën e tretë të ndeshjes...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj në një intervistë për Front Online, ka deklaruar se me këtë qasje se si po shkon dialogu,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.