Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Turqia do të ratifikojë kërkesën e Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO para zgjedhjeve

  FrontOnline
  24 Mars 2023

  “Jemi në mes të procesit për anëtarësimin në NATO. Turqia ka njoftuar se do ta ratifikojë kërkesën tonë para zgjedhjeve.

  Të njëjtën gjë tha edhe Hungaria. Mendoj se data është të hënën e ardhshme, por nuk është diskutuar për procesin e ratifikimit”, tha pak më parë kryeministrja e Finlandës, Sanna Marin e pyetur për këtë në ditën e dytë të Samitit në Bruksel.

  Ndërkohë, ligji për anëtarësimin e Finlandës në NATO u nënshkrua ditën e djeshme, gjatë një ceremonie, nga presidenti i vendit Saul Niinisto.

  “Finlanda është gati të bashkohet me aleancën e mbrojtjes së NATO-s”, shkroi ai në Twitter.

  Finlanda, e cila ndan një kufi prej 1300 km me Rusinë, aplikoi për t’u bashkuar me aleancën majin e kaluar pas nisjes së luftës ruse në Ukrainë./FrontOnline/

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Kanë shpërthyer sërish tensionet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, dy ditë përpara se të rifillonin bisedimet që synonin përfundimin e një marrëveshjeje paqeje...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Një tjetër vrasje ka tronditur SHBA-në dhe këtë herë viktimat janë nga e njëjta familje. Prindërit, motra dhe vëllai i Cesar Olalde,...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  “Kina mbështetë përpjekjet e Serbisë për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme e këtij...
  Të tjera
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  “Kina mbështetë përpjekjet e Serbisë për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme e këtij...
  Lajme30 Maj 2023
  Ka nisur gjykimi ndaj Pjetër Shalës. Sot pritet të dëshmojë dëshmitari i shtatë, i njohur me kodin një. Deri më tani në...
  Lajme30 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksander Vucic ka takuar sot në Beograd ambasadorët e shteteve të QUINT-it me të cilët ka biseduar për situatën...
  Lajme30 Maj 2023
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim Zëvendës Sekretarin e Përgjithshëm për Paqe, Siguri dhe Mbrojtje në...
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni i EULEX-it ka bërë thirrje që në veri të Kosovës të rivendoset urgjentisht paqja. “Situata e sigurisë atje është ende e...
  Lajme30 Maj 2023
  Zyrtari paralel i komunës së Zveçanit, Dragan Nedeljkoviq, në një prononcim për media sot pretendoi se ka një marrëveshje mes Listës Srpska...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.