×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Turqia detyron mbajtjen e maskave pas rritjes së rasteve me COVID-19

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Veshja e maskave të fytyrës në publik bëhet e detyrueshme për 42 provinca, deklaroi ministri turk i Shëndetësisë, pasi numri i rasteve të koronavirusit është rritur që kur kufizimet janë zvogëluar.

  “Ne nuk mund ta luftojmë virusin pa maska”, tha Fahrettin Koca duke shtuar se ”duhet të ndiqen rregulla për të frenuar përhapjen e virusit”.

  Numri i rasteve të reja tani është pothuajse dyfish në krahasim me fillimin e qershorit, kur Turqia lejoi kafenetë, restorantet, parqet dhe vendet e tjera publike.

  Ndër të tjera ministri Koca theksoi se ka pasur 18 vdekje në 24 orët e fundit duke e çuar bilancin kombëtar të viktimave në 4 825.

  Koca theksoi në Twitter se ka pasur një rritje të rasteve në disa rajone, por tha se përhapja mund të kontrollohet nëse njerëzit vishnin maska ​​dhe ndiqnin rregullat e distancës fizike.

  Vizitë në KEDS nga Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  I dyshuari i pestë për vrasjen e dyfishtë në Maqedoni, Ljupço Palevski, është arrestuar nga policia e Turqisë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Informacionet...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi. Politikanja...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla Schwarz ka pritur në takim delegacionin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me 29 nentor ishte paraparë që të përfundonte konkursi për kryeshef ekzekutivë të ndërrmarjes “Trepca”, por i njëjti nga menaxhmenti është shtyer...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Komandanti i KFOR-it, Ozkan Utulas, tha se trupat e NATO-s kanë marrë masa të nevojshme për t’iu përgjigjur çdo lloje dhune të...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, dhe homologia e saj sllovene, Tanja Fajon, duan të promovojnë integrimin e shpejtë të Ballkanit Perëndimor...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka kërkuar dorëheqjen e ministres së Arsimit Arbërie Nagavci për shkak të rezultatit të dobët...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi. Politikanja...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.