Bota/Rajoni

Turqia detyron mbajtjen e maskave pas rritjes së rasteve me COVID-19

Turqia detyron mbajtjen e maskave pas rritjes së rasteve me COVID-19
16:02 | 16 Qershor 2020

Veshja e maskave të fytyrës në publik bëhet e detyrueshme për 42 provinca, deklaroi ministri turk i Shëndetësisë, pasi numri i rasteve të koronavirusit është rritur që kur kufizimet janë zvogëluar.

“Ne nuk mund ta luftojmë virusin pa maska”, tha Fahrettin Koca duke shtuar se ”duhet të ndiqen rregulla për të frenuar përhapjen e virusit”.

Numri i rasteve të reja tani është pothuajse dyfish në krahasim me fillimin e qershorit, kur Turqia lejoi kafenetë, restorantet, parqet dhe vendet e tjera publike.

Ndër të tjera ministri Koca theksoi se ka pasur 18 vdekje në 24 orët e fundit duke e çuar bilancin kombëtar të viktimave në 4 825.

Koca theksoi në Twitter se ka pasur një rritje të rasteve në disa rajone, por tha se përhapja mund të kontrollohet nëse njerëzit vishnin maska ​​dhe ndiqnin rregullat e distancës fizike.

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera