×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Turqi: Katër të vdekur dhe mbi 11 persona të zhdukur nga reshjet e shiut

  FrontOnline
  23 Gusht 2020

  “Katër persona kanë ndërruar jetë si pasojë e përmbytjeve në rajonin verior të Detit të Zi në Turqi, ndërsa mbi 11 persona raportohen të zhdukur”, ka deklaruar ministri i Brendshëm turk, Suleyman Soylu.

  Pamjet nga provinca veriore e Giresunit tregojnë përmbytjet e shkaktuara nga reshjet e dendura që vërshojnë midis ndërtesave të shumta, nga ku u gjeten edhe viktimat.

  Në një pronocim për mediat turke, ministri është shprehur se operacionet e kërkim-shpëtimit po punojnë intensivisht për gjetjet e të zhdukurve.

  “Një prej viktimave ishte ushtar. Rrugët për në 118 fshatra janë mbyllur. Pesë oficerë të xhandarmërisë dhe një operator ekskavatori u zhdukën pasi një digë e vogël 5 metra e lartë u rrëzua për shkak të përmbytjeve në rajon.”, është shprehur Soylu.

  Deri tani sipas raportimit të ministrit janë shpëtuar 133 njerëz./AA

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, doli para një gjykate në Nju Jork të hënën, për t’u përballur me akuzat për...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandoi të hënën përdorimin e një vaksine të dytë të malaries për të frenuar sëmundjen kërcënuese për jetën,...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.