×
 • Lifestyle
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Tubimet dhe COVID-19: A ka ardhur koha për t’i harruar “dasmat e mëdha”? 32 sekonda

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  French Open, Grand Prix gjermane, Glastonbury, Edinburgh Fringe Festival, madje edhe Oktoberfest – të gjitha janë anuluar ose shtyrë.

  Humbjet duket të pafund – në fakt, ekziston një ndjenjë sikur “viti 2020 është anuluar krejt”.

  Dhe, ndërsa ngjarja juaj e preferuar sportive ose festivali muzikor do të jetë shtyrë, kjo nuk është me të vërtetë e krahasueshme me atë që prek ndoshta më së shumti – anulimi i dasmës suaj.

  Dasmat janë bërë ngjarje të mëdha dhe të shtrenjta në vetvete, shpesh duke përfshirë qindra njerëz dhe vite të planifikimit.

  Sidoqoftë, shumica nuk janë thjesht të mundshme në epokën e distancimit shoqëror, shkruan në një analizë të publikuar në Euronews, përcjell Telegrafi.

  Dhe kjo pasi marrëdhënia jonë me martesën po ndryshon dhe kostoja e një dasme ka parë një shpërthim.

  Gjithashtu, rreth gjysma e amerikanëve të rritur janë të martuar. Në vitin 1960, ajo statistikë ishte tre të katërtat.

  Por, siç shkruan në shkrimin e Euronews, fotografia nuk është shumë e ndryshme as në Evropë.

  Në Itali, kishte më pak se 200,000 martesa çdo vit kohët e fundit – numri më i ulët që nga Lufta e Parë Botërore.

  Numrat kanë rënë me 24% në dekadën e kaluar dhe janë përgjysmuar që nga viti 1965.

  Gjithsesi, akti i të martuarit është bërë biznes i madh.

  Çdo dasmë ndihmon në përkrahjen e një shumëllojshmërie të tërë shoqërish shpesh të vogla; nga hotelierët dhe fotografët deri tek grupet muzikore lokale.

  Dasma mesatare në Mbretërinë e Bashkuar vjen në ekuivalentin e rreth 30.300 eurove. Çiftet britanike gjithashtu ka të ngjarë të shpenzojnë mesatarisht 1.350 euro në veshjen e dasmës dhe rreth 2,324 euro në një unazë martese. Ndërkohë në Spanjë, një martesë kushton rreth 23,000 euro. Dhe spanjollët dinë të festojnë, me shumë dasma që fillojnë pas orës 7 pasdite dhe nuk mbarojnë deri në mëngjesin tjetër.

  Por, për qindra mijëra çifte, tanimë gjithçka është shndërruar në “një pritje”.

  Shumë vende ndaluan tubimet krejt, madje, edhe me kufizime të lehtësuara, kufizimet mbesin në shumicën e vendeve anëtare, duke e bërë atë “martesë të ëndrrave” të pamundur për disa.

  Sidoqoftë, si gjithmonë, njerëzit po përshtaten dhe shfrytëzojnë më shumë situatën në të cilën u gjendem papritur.

  Zgjidhja më e qartë është shtyrja e ditës së madhe deri në vitin e ardhshëm, përcjell Telegrafi.

  Ndërsa duket e ndjeshme për çiftet, mund të jetë shkatërruese për industrinë në vitin 2020.

  Raffaele Carbonelli dhe Ester Concilio kishin planifikuar të lidhnin nyjën më 11 qershor në Seregno, Itali, por planet e tyre u prishen kur kryetari i bashkisë ndaloi të zhvillohej çdo ceremoni.

  Për të kapërcyer kufizimet, dyshja vendosën të sjellin martesën e tyre pa një banket apo ndonjë mysafir, por qartë me pajisje mbrojtëse të nevojshme.

  Dhe ndërsa stresi i bllokimit mund të shkaktojë një rritje të niveleve të divorcit për disa, për shembull, në Kinë, pas bllokimit, çiftet nxituan të martoheshin.

  Më 20 maj, Dita e Shën Valentinit e Kinës, më shumë se 200,000 njerëz u regjistruan për kurorëzim zyrtar të martesës.

  Siç thuhet më tej në analizën e Euronews, shpresojmë, nëse mund të gjendet një vaksinë ose të lehtësohet një valë e dytë, viti i ardhshëm do të jetë një “ideal” për ata që duan të festojnë dashurinë e tyre.

  Por, me një recesion të thellë që pritet, a do të mendojmë përsëri për “dasmat e mëdha”?

  Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo vizitë në KEDS
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Shtator 2023
  Ish-presidenti italian, Giorgio Napolitano, dikur komunist që ndihmoi vendin të përballet me krizën e borxhit në vitin 2011, vdiq të premten në...
  Bota/Rajoni22 Shtator 2023
  Lezha dje u cilësua si kryeqyteti i aksidenteve, megjithatë duket se jo të gjithë përplasjet ishin ngjarje aksidentale. Aksidenti i ndodhur në hyrje...
  Bota/Rajoni22 Shtator 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, falënderoi Kanadanë për mbështetjen e saj ndaj Ukrainës gjatë një takimi me kryeministrin kanadez, Justin Trudeau, të premten...
  Të tjera
  Bota/Rajoni22 Shtator 2023
  Ish-presidenti italian, Giorgio Napolitano, dikur komunist që ndihmoi vendin të përballet me krizën e borxhit në vitin 2011, vdiq të premten në...
  Lajme22 Shtator 2023
  Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj ka thënë se aktualisht Kosova ndodhet në udhëkryq. Sipas tij, në njërën anë janë pozicionuar presidenti amerikan...
  Lajme22 Shtator 2023
  Deputetja e LDK-së, Hikmete Bajrami ka thënë se Qeveria Kurti ka ardhur në pushtet me premtime boshe dhe që për këto tri...
  Bota/Rajoni22 Shtator 2023
  Lezha dje u cilësua si kryeqyteti i aksidenteve, megjithatë duket se jo të gjithë përplasjet ishin ngjarje aksidentale. Aksidenti i ndodhur në hyrje...
  Bota/Rajoni22 Shtator 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, falënderoi Kanadanë për mbështetjen e saj ndaj Ukrainës gjatë një takimi me kryeministrin kanadez, Justin Trudeau, të premten...
  Lajme22 Shtator 2023
  Emisari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, është pyetur për masat e mundshme apo pasojat nga SHBA-ja për ta mbajtur kryeministrin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.