Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  “Truri po më shpërthen” – Britanikja tregon për periudhën e vështirë që po kalon shkaku i humbjes së punës gjatë coronavirusit

  FrontOnline
  30 Korrik 2020

  “Kam humbur pesë kilogramë në tre ose katër javët e fundit për shkak të stresit dhe humbje së vendit të punës”, tha Lottie Pope për The Independent duke shtuar më tutje se “Unë shkoj në shtrat në ora 11:00, zgjohem në 3 të mëngjesit dhe më nuk mund të fle sepse po çmendem. Truri do më shpërthen shkaku i stresit”

  Pope, një ish drejtuese e mediave sociale për një kompani sigurimesh, u pushua së fundmi nga puna gjatë urgjencës së shëndetit publik dhe beson se ishte e diskriminuar shkaku që ishte nënë.

  Një studim më i fundit ka treguar se kriza e coronavirusit po përkeqëson pabarazinë gjinore – ku sipas raportit të Universitetit të Exeter – gratë pothuajse dy herë më shumë se burrat kanë humbur vendin e punë gjatë pandemisë, transmeton Telegrafi.

  Studiuesit zbuluan se shtatë për qind e grave janë bërë tepricë “teknologjike” gjatë bllokimit në krahasim me katër për qind të burrave.

  Një raport i PwC, botuar në maj, zbuloi se 78 për qind e atyre që kishin humbur punën si rezultat i urgjencës së COVID-19 ishin gra.

  “Në fillim të bllokimit, na u kërkua të bënim një ulje të pagave prej 20 për qind”, thotë Pope, e cila jeton në Tunbridge Wells. “Unë u thashë se nuk mund ta lejoj këtë sepse duhet të paguajë për kujdesin e fëmijëve. Unë gjithashtu i pyeta nëse mund t’i zvogëloja orët e mia me 20 për qind sepse duhet të kujdesia për fëmijët, por ata prisnin që unë të isha akoma me kohë të plotë”, tha ajo.

  Britanikja 30-vjeçare, e cila është një prind i vetëm, pohoi se disa orë më parë i ishte thënë se duhet të punonte gjatë gjithë krizës. Por gjithçka ndryshoi në mënyrë dramatike kur nuk pranoi të zvogëlojë pagën, shtoi ajo.

  “Mediat sociale janë një gjë kritike, jetësore që mund të bëhet përfundimisht nga shtëpia”, shton ajo. “Më poshtë se unë ishte një vajzë më e re dhe atë e mbajtën sepse nuk kishte fëmijë. Ndjehem sikur ishte një rast i diskriminimit ndaj meje sepse kam një fëmijë”, pohoi Pope.

  Një studim i fundit i “London School” zbuloi se gratë kanë më shumë të ngjarë të humbin punën se sa burrat në recesionin e ardhshëm.

  Më shumë gra punojnë si mikpritëse, turizëm dhe art – industri ku mijëra punëtorë tashmë janë lodhur ose janë bërë të tepërt.

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Një deputet ukrainas ka treguar se si politikanët u strehuan menjëherë nën tokë gjatë një sulmi rus në Kiev në orët e...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po e hartojnë një kod vullnetar të sjelljes për inteligjencën artificiale, tha të mërkurën...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.