Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Trumpi javën e kaluar pyeti për mundësitë që të sulmohet Irani, e zmbrapsën këshilltarët

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Një zyrtar amerikan tha të hënën se presidenti në largim, Donald Trump, javën e kaluar kërkoi opsione për ta sulmuar qendrën kryesore bërthamore të Iranit, por në fund vendosi për t’u tërhequr nga ky hap dramatik.

  Trumpi e bëri këtë kërkesë gjatë një takimi në Zyrën Ovale të enjten e kaluar me ndihmësit e tij më të lartë në fushën e sigurisë kombëtare, përfshirë nënpresidentin Mike Pence, sekretarin e Shtetit, Mike Pompeo, sekretarin në detyrë të Mbrojtjes, Christopher Miller, dhe gjeneralin e ushtrisë amerikane, Mark Milley, shtoi ky zyrtar.

  Sipas këtij burimi, deklaratën e të cilit e botoi gazeta “The New York Times”, këshilltarët e bindën Trumpin që të mos e realizonte këtë plan për shkak të rrezikut për një konflikt më të gjerë, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

  “Ai pyeti për opsione. Ata ia dhanë skenarët dhe ai përfundimisht vendosi që të mos vazhdonte përpara”, tha ky zyrtar. Shtëpia e Bardhë refuzoi të komentonte për këtë çështje.

  Një sulm i mundshëm ndaj qendrës kryesore bërthamore të Iranit, “Natanz”, do të mund të sillte konflikt rajonal dhe do të paraqiste sfidë serioze në politikën e jashtme për presidentin e zgjedhur, Joe Biden.

  Trumpi i ka kaluar katër vjet të mandatit të tij me një politikë agresive kundër Iranit, duke u tërhequr në vitin 2018 nga marrëveshja bërthamore me këtë shtet, e cila ishte arritur nga paraardhësi i tij në Shtëpinë e Bardhë, Barack Obama, dhe duke i vendosur republikës islamike sanksione të gjera ekonomike.

  Petrol Company hap komunitet në Viber për klientët e saj
  Nga Rubrika
  Lajme01 Prill 2023
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skender Hyseni e ka mbështetur Marshin për Drejtësi që do të mbahet nesër. Hyseni përmes...
  Lajme01 Prill 2023
  Shkeljeve që kanë ndodhur në Kosovë për 12 muaj, e rekomandimeve të Avokatit të Popullit mezi iu vjen fundi në raportin 232...
  Lajme01 Prill 2023
  Të akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe tre bashkëpunëtorë të tij të kohës së...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Vip01 Prill 2023
  Konkurrentja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Albania, Olta Gixhari, ka vendosur që sonte të lërë lojën. Ajo ka deklaruar...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Vip01 Prill 2023
  Arbana Osmani e nisi mbrëmjen e sotme spektaklin e “Big Brother VIP” duke njoftuar se të gjithë banorët, përpos njërës, kanë vendosur...
  Vip01 Prill 2023
  Sot banorët janë sfiduar për të zgjedhur nëse është e vërtetë apo jo, informatat jashtë “BBVA”. Njëra nga to ishte se Kevin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.