×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trump shënon dy fitore ligjore, rrëzohet një padi dhe një tjetër refuzohet

  FrontOnline
  13 Nëntor 2021

  Ish-presidenti amerikan, Donald Trump shënoi dy fitore të mëdha ligjore dhe shmangu dënimin pas një padie për shpifje nga ish-konkurrentja e “Apprentice”, Summer Zervos, e cila ra dakord të hiqte dorë nga pretendimet e saj, sipas një dosjeje gjyqësore.

  Gjithashtu një gjykatës i New Yorkut pranoi mocionin e republikanit për të rrëzuar një padi të ngritur nga ish-avokati personal, Michael Cohen kundër Organizatës Trump, raporton cnn.

  Zervos kishte paditur Trumpin në vitin 2017 pasi ai mohoi akuzat se e kishte sulmuar seksualisht. Një gjykatës kohët e fundit kishte urdhëruar Trumpin të arrij një marrëveshje rreth kësaj çështje deri më 23 dhjetor.

  Cohen paditi Organizatën Trump në vitin 2019, duke kërkuar rimbursim të tarifave ligjore pasi filloi të bashkëpunonte me hetuesit federalë, kompania nuk përmbushi detyrimet e saj kontraktuale për ta zhdëmtuar atë ose për të paguar faturat ligjore në lidhje me punën e tij për firmën.

  Fitoret ligjore për Trumpin vijnë ndërsa aktivitetet e ish-presidentit gjatë ditëve të fundit të presidencës së tij vazhdojnë ta ndjekin atë, teksa ai lundron hetime të shumta kriminale dhe sfida biznesi të lidhura me trazirat e Capitolit më 6 janar.

  Ndryshe, ish-këshilltari i tij, Steve Bannon ishte u padit nga një juri e madhe për përbuzje të Kongresit pasi ai dështoi të përmbushë një thirrje nga komiteti i përzgjedhur i Dhomës së Përfaqësuesve që hetonte sulmin.

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-ambasadorin amerikan Gjermani dhe ish- i dërguar i SHBA-së për Ballkanin, Richard Grenell, ka një shans të mirë për t'u bërë Sekretar...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, privatisht ka shprehur shqetësime te demokratët lidhur me kandidaturën e presidentit Joe Biden, dhe Nancy Pelosi privatisht e...
  Të tjera
  Sport18 Korrik 2024
  Llapi është mposhtur në “Zahir Pajaziti” edhe në ndeshjen kthyese nga Wisla Krakowa në kuadër të kualifikimeve për Europa League. Pjesa e...
  Lajme18 Korrik 2024
  Artan Hajrizi vëllai i Faton Hajrizit i cili po dyshohet për vrasjen e një polici në Serbi, ka treguar se si vëllai...
  Lajme18 Korrik 2024
  Arbër Rexhaj, deputet i VV-së, ka thënë se i dyshuari për vrasjen e një polici serb në Serbi, është kriminel që ka...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Një familje e cila raportohet të jetë nga Maqedonia e Veriut, ka pësuar aksident të tmerrshëm në afërsi të Leskovcit ndërsa po...
  Lajme18 Korrik 2024
  Autoritetet në Serbi kanë nisur sot në orën 19:00 kërkimet edhe me helikopterë mbi zonën ku ndodhi vrasja e mbrëmshme e policit....
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka refuzuar bisedimet për arritjen e një marrëveshjeje me Rusinë, pa miratimin e Kievit, pasi kryeministri hungarez, Viktor...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.