Bota/Rajoni

Trump për Coronavirusin: 99 për qind e rasteve në SHBA janë “të padëmshme”

Trump për Coronavirusin: 99 për qind e rasteve në SHBA janë “të padëmshme”
17:13 | 05 Korrik 2020

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se 99 për qind e rasteve nga coronavirusi janë të “padëmshme”, pas rritjes së rasteve në ShBA.

Sipas mediave të huaja,  gjatë një fjalimi në Shtëpinë e Bardhë, ai tha se strategjia e tij për trajtimin e COVID-19, po ecën mirë, përkundër faktit që disa shtete raportuan rritje rekorde të rasteve.

US President Donald Trump speaks as First Lady Melania Trump listens during the 2020 "Salute to America" event in honor of Independence Day on the South Lawn of the White House in Washington, DC, July 4, 2020. (Photo by SAUL LOEB / AFP) (Photo by SAUL LOEB/AFP via Getty Images)

Ai më parë e kishte quajtur virusin si “sëmundje të tmerrshme nga Kina”, dhe i kishte thënë Pekinit se duhet të mbajë përgjegjësi për këtë shpërthim global.

Trump potencoi se SHBA-ja ka testuar pothuajse 40 milionë njerëz për coronavirus dhe shtoi se 99 për qind e rasteve janë plotësisht të padëmshme./Telegrafi/

Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500

Të tjera