×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trump paraqet ‘teorinë’ e radhës: Nëse bëjmë më pak testime, do kemi më pak raste me Coronavirus

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Presidenti dhe nënkryetari i Shteteve të Bashkuara po kërkojnë të sigurojnë publikun se pandemia e koronavirusit ka kaluar kulmin e saj në vend, megjithë alarmin e vazhdueshëm midis shumë zyrtarëve shëndetësor.

  Rritja e rasteve të reja të COVID-19 dhe vdekjeve në përgjithësi në Shtetet e Bashkuara është ngadalësuar, por disa pika të reja të nxehta po shfaqen.

  Numri i parashikuar i vdekjeve deri më 1 tetor u rrit të hënën në 201,129 nga Instituti për Metrikat Shëndetësore dhe Vlerësimi në Universitetin e Uashingtonit. Që nga e hëna, virusi i ri ka vrarë më shumë se 116,000 njerëz në Shtetet e Bashkuara, dhe 2.1 milion kanë testuar pozitivë për COVID-19, sipas Universitetit Johns Hopkins.

  “Nëse ndalojmë testimin tani, do të kemi shumë pak raste, nëse ka,” pohoi Trump.

  Më parë gjatë ditës, presidenti, në mediat sociale, e quajti “testimin e një shpate me dy tehe” që e bën vendin “të duket keq”, por është “mirë të kesh”.

  “Shkalla e testit të pozitivitetit mbetet shumë e qëndrueshme në vend”, përveç për shumë pak shtete, sipas Zëvendës Presidentit Mike Pence, i cili foli para gazetarëve së bashku me presidentin në dhomën e kabinetit. “Në përgjithësi, populli amerikan duhet të lavdërohet” për ndërmarrjen e hapave për t’i lejuar shtetet të rihapen në mes të pandemisë.

  Shumë shtete filluan të largonin disa nga masat e tyre sociale për distancimin muajin e kaluar. Zyrtarët e shqetësuar kanë theksuar se rihapja e ekonomisë para kohe mund të çojë në një valë të dytë të infeksioneve.

  Prince Caffe pjesëmarrës në panairin DUBAI EXPO 2021
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.