×
 • Lajme
 • Lajme

  Trump nis procesin e largimit të ShBA-së nga Marrëveshja e Parisit

  FrontOnline
  05 Nëntor 2019

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, i ka nisur hapat për ta larguar zyrtarisht vendin e tij nga Marrëveshja e Parisit për Klimën, duke e bërë ShBA-në shtetin e vetëm në botë që nuk do të jetë pjesë e këtij pakti.

  Letra e dërguar nga qeveria amerikane për tërheqje nga kjo marrëveshje paraqet nisje të një procesi njëvjeçar për largim nga pakti i rëndësishëm ndërkombëtar, të arritur në konferencën e Kombeve të Bashkuara për ndryshimin e klimës në Paris në vitin 2015.

  Në anën tjetër, zyra e presidentit francez, Emmanuel Macron, njoftoi se kreu i shtetit do të nënshkruajë një pakt me homologun e tij kinez, Xi Jinping, për ndryshimet klimatike dhe efektin e pakthyeshëm të tyre.

  Një zyrtar i presidentit Macron shprehu keqardhje për vendimin e Shteteve të Bashkuara për t’u larguar nga Marrëveshja e Parisit, duke thënë: “Ne ndiejmë keqardhje për këtë dhe kjo vetëm sa e bën edhe më të nevojshëm bashkëpunimin franko-kinez për klimën dhe biodiversitetin”.

  Lajmin për largimin e Shteteve të Bashkuara nga kjo marrëveshje e dha sekretari amerikan i shtetit, Mike Pomepo, i cili tha se ky pakt do të ishte një ngarkesë e padrejtë ekonomike ndaj punëtorëve, bizneseve dhe taksapaguesve amerikanë dhe se ShBA-ja tashmë e ka ulur sasinë e gazrave që e shkaktojnë ngrohjen globale.

  Sipas Marrëveshjes së Parisit, Shtetet e Bashkuara zotoheshin se deri në vitin 2025 do ta ulnin ndotjen me gazra për të paktën 26 për qind në krahasim me nivelin e vitit 2005, shkruan “The Guardian”.

  Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500
  Nga Rubrika
  Lajme23 Korrik 2024
  Valon Prestreshi, njohës i rrethanave ekonomike në vend thotë se Qeveria e Kosovës duhet ta rrisë nivelin e angazhimit për bashkëpunim ekonomik...
  Lajme23 Korrik 2024
  Opozita serbe ka paraqitur një plan ku përfshihen disa pika. Anëtarët e opozitës Çedomir Stojkoviq dhe Ivan Videnoviç u deklaruan se Serbia...
  Lajme23 Korrik 2024
  Policia e Kosovës bashkë me Prokurorinë e Shtetit, janë duke zhvilluar një aksion në Pejë kundër disa të dyshuarve për dallavere me...
  Të tjera
  Lajme23 Korrik 2024
  Prokuroria Speciale e Kosovës, dje bëri të ditur se edhe sot do ta intervistojë ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu. Sipas PSRK-së, intervistimi...
  Ekonomi23 Korrik 2024
  Dyshekët e prodhuar në Kosovë janë produkti kryesor që  eksportohet nga Kosova në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) së paku gjatë...
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Zëvendëspresidentja amerikane Kamala Harris ka festuar sigurimin e mjaftueshëm të miratimeve të delegatëve për të fituar nominimin presidencial demokrat. “Sonte, jam krenare...
  Lajme23 Korrik 2024
  Moti sot parashihet të jetë kryesisht me diell. Vranësirat më të fokusuara parashihen përreth relievit malor. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet...
  Lajme22 Korrik 2024
  E pandehura pranoi SMS në 3 të mëngjesit pastaj e çoi me veturë në Drenas- çfarë ndihme iu ofrua Faton Hajrizit pas...
  Lajme22 Korrik 2024
  Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka ftuar që të jetë pjesë e një debati publik mes tij dhe kryeministrit aktual, Albin Kurti....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.