[wp-story]

Bota/Rajoni

Trump e padit John Boltonin

Trump e padit John Boltonin
19:10 | 17 Qershor 2020

Administrata amerikane ka paditur ish-këshilltarin e presidentit Trump për sigurinë kombëtare, Xhon Bolton, në përpjekje për të bllokuar publikimin e librit të tij mbi kohën e kaluar në Shtëpinë e Bardhë.

Administrata e ka mbrojtur lëvizjen e saj me argumentin se libri përmban informacione të klasifikuara që do të vinin në rrezik sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara.

Padia erdhi një ditë pasi vetë presidenti Donald Trump deklaroi se Bolton do të shkelte ligjin nëse libri do të publikohej në gjendjen aktuale të tij.

Kjo, pasi sipas tij, Bolton nuk ka plotësuar atë që njihet si “procesi i pastrimit”, që i kërkohet çdo ish-zyrtari të qeverisë që shkruan libra.

Trump e shkarkoi Bolton shtatorin e kaluar pas 17 muajsh detyrë si këshilltar për sigurinë kombëtare. Libri i ish-këshilltarit, me titullin “Dhoma ku ndodhi: Një kujtim nga Shtëpia e Bardhë”, pritet të dalë në shitje më 23 qershor.

Marrëdhëniet mes Trump dhe Bolton, i punësuar me shumë ovacione nga kreu i shtetit, erdhi pas publikimit të çështjes që mori emrin “Ukraina-gate”, me presidentin që kushtëzoi ndihmën financiare për Ukrainën me një hetim mbi rivalin e tij në zgjedhjet e ardhshme, Joe Biden.

Asokohe, Bolton u shpreh se nuk dëshironte të bëhej pjesë e asaj që e quajti një “pazar droge”.

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera