Bota/Rajoni

Trump arrin në Kenosha, përkundër frikës së liderëve lokal për trazira të reja

Trump arrin në Kenosha, përkundër frikës së liderëve lokal për trazira të reja
09:11 | 02 Shtator 2020

Presidenti amerikan Donald Trump ka arritur të martën në Kenosha të Wisconsin, përkundër dëshirës së liderëve lokal, të cilët frikësohen se ardhja e tij mund të rristë tensionet në këtë qytet që javët e kaluar kishte protesta e tensione.

Shumica e ndërtesave janë të mbushura me grafitë. Ndërsa një numër i madh i veturave të djegura po mbahen në parkingje e që nuk janë larg gjykatave, e të cilat po mbikqyren nga forcat kombëtare.

“Do ta shkaktojë më shumë telashe”, tha thënë Adam Gadzala, 26 vjeçar që është përkrahës i fushatës “Black Live Matter”, e të cilët më parë ishin përleshur me një grup të përkrahësve të Trump.

“Ai vetëm do të marrë meritat për diçka të cilën nuk po na ndihmon ta zgjidhim”, vazhdoi tutje Gadzala, shkruan Independent.

“Ajo që kemi ne tani është dikush që në mënyrë të orekstuar po e bënë ndarjen dhe po luan me ndjenjën e frikës për personat e bardh. Ai e njeh dhe e di audiencën e tij shumë mirë andaj di si të luaj me ta”, shtoi ai

Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA

Të tjera