×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Tri shprehitë ‘e këqija’ që i kanë njerëzit inteligjentë

  FrontOnline
  13 Shtator 2023

  Psikologët kanë përcaktuar se cilat janë tri shprehitë e këqija që i posedojnë pothuajse të gjithë njerëzit inteligjentë.

  Psikologia Kathleen Voghs, e cila kreu hulumtime mbi këtë temë në vitin 2013, ka thënë se parregullsia, të cilën shumëkush e konsideron një zakon të keq, është në fakt një karakteristikë e njerëzve të zgjuar.

  “Mjediset e parregullta frymëzojnë shkëputjen nga tradita, e cila mund të çojë në zbulime të reja. Në të kundërt, mjediset e rregullta inkurajojnë konvencionet dhe lojën e sigurt”, ka sqaruar ajo.

  Hulumtimi i publikuar në revistën profesionale, Psychology Today, zbuloi po ashtu se njerëzit që shkojnë në shtrat vonë dhe flenë gjatë në mëngjes kanë një IQ më të lartë.

  “Në krahasim me njerëzit më pak inteligjentë, individët më inteligjentë shkojnë për të fjetur më vonë gjatë javës së punës dhe në fundjavë”, kanë thënë ndër të tjera shkencëtarët.

  Shumë njerëz i konsiderojnë ata që shajnë si vulgarë dhe të pasjellshëm. Megjithatë, hulumtimi i kryer në Kolegjin Marist në New York tregoi të kundërtën – njerëzit që shajnë janë më inteligjentë, kanë një fjalor më të pasur dhe aftësi më të mira retorike.

  Gjithashtu u zbulua se ishin më të sinqertë, sepse sharjet shoqërohen me emocione të sinqerta.

  Stresi thotë se Vivien s’ka fuqi pa Getinjon, pajtohet Lugati
  Nga Rubrika
  Lifestyle26 Shtator 2023
  Dashi Zemërgjerësia do të shënjojë jetën tuaj në çift. Edhe pse në disa momente mund të keni ndonjë dyshim, kjo nuk do...
  Lifestyle25 Shtator 2023
  E folura në gjumë është një nga fenomenet më interesante në organizmin e njeriut. Pavarësisht se shumë njerëz në botë flasin në...
  Lifestyle25 Shtator 2023
  Dashi Do futeni ne një faze te re sot ne jetën tuaj ne çift. Marrëdhënia me partnerin do ketë goxha përmirësime. Mundohuni...
  Të tjera
  Lajme26 Shtator 2023
  Gjykata Themelore në Pejë, ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarit Fatlum Deliu, për vrasjen e V.B., në qershor të 2021-ës në Klinë, duke...
  Sport26 Shtator 2023
  Barcelona do të duhet të jetë kreative në mënyrë që të sigurojë që ata të mbajnë Joao Felix dhe Joao Cancelo përtej...
  Bota/Rajoni26 Shtator 2023
  Zoleka Mandela, mbesa e presidentit të parë të zgjedhur në mënyrë demokratike të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, ka vdekur nga kanceri...
  Lajme26 Shtator 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla deklaroi se Millan Radoiçiq, një ndër njerëzit më të afërt të presidentit serb Aleksandar Vuçiq,...
  Vip26 Shtator 2023
  Ish-ylli i WWE, Hulk Hogan u martua për herë të tretë gjatë fundjavës pasi kurorëzoi dashurinë me Sky Daily në Clearwater të...
  Lajme26 Shtator 2023
  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka reaguar pas videos së publikuar nga ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, ku...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.