×
 • Lajme
 • Lajme

  Tri rekomandimet e reja për gastronominë vlerësohen joadekuate

  FrontOnline
  18 Gusht 2020

  Në 416 ka shkuar numri i të vdekurve, me 6 rastet e fundit të fataliteteve, që u regjistruan në 24 orët e fundit. Ndërsa nga 494 të testuar, 141 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19.

  E derisa numri i të infektuarve dhe të vdekurve ka nisur të bjerë, Komiteti për Menaxhimin e Pandemisë një ditë më parë propozoi edhe tri rekomandime për gastronominë.

  I pari ishte që në qendrat tregtare ushqimore dhe joushqimore të kenë punonjës, i cili nuk lejon hyrjen e konsumatorëve pa maska, ndërsa në qendrat tregtare ku shiten ushqimet konsumatorët të kenë nga një karrocë për blerje, në këtë mënyrë duke krijuar distancën.

  Sipas ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj, rekomandimi tjetër kishte të bënte me obligimin që lokalet një numër të tavolinave t’i kufizojnë për moslejim të shërbimit.

  Mirëpo Selatin Kaçaniku nga Organizata për Mbrojtjen e Konsumatorit e quan qesharak rekomandimin për bartjen e karrocave brenda qendrave tregtare derisa ato nuk dezinfektohen.

  Megjithatë, për moszbatimin e masave në fuqi, vetëm brenda tri ditëve Inspektorati Sanitar nga mbi 700 inspektime, gjobiti 62 subjekte.

  Ndërsa 44 qytetarë u dënuan për mosbartje të maskave në vende publike.

  Derisa në anën tjetër gastronomia dhe hoteleria kanë kërkuar zgjatje të orarit të punës, ulje të TVSH-së, si dhe ndarje të mjeteve shtesë për këtë sektor.

  Në Kosovë deri më tani janë mbi 11 mijë persona të infektuar, mbi 7 mijë të shëruar, ndërsa rreth 4 mijë raste mbesin aktive. /koha/

  Rame Lahaj, ambasador i VISA Infinite kartelës së Bankës TEB
  Nga Rubrika
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë qëndrimit në Berlin të Gjermanisë është takuar me bashkëkryetarin e partisë gjermane SPD, Lars Klingbeil. Kurti...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  KEDS dhe Elektrosever kanë nënshkruar kontratën për normalizimin e shpërndarjes dhe të furnizimit me energji elektrike në pjesën veriore të Kosovës. Sipas...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi përmes një shkrimi në “X” ka bërë të ditur se ka marrë pjesë në Forumin Ballkanik të...
  Të tjera
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli ka reaguar edhe një herë lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt. Ai ka thënë...
  Sport09 Dhjetor 2023
  Milani po përgatitet të shesë Rade Kruniç në janar dhe ka vendosur një çmim në mes të interesit nga Fenerbahçe dhe Olympique...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian e ka mirëpritur nënshkrimin e sotëm të kontratës komerciale ndërmjet kompanisë energjetike të Kosovës KEDS dhe kompanisë, Elektrosever. BE-ja me...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, në vazhdën e takimeve me degë, ka takuar sot strukturën e asaj...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Vrasja mizore e Liridona Admeajt, krim ky që tronditi vendin para disa javësh po vazhdon të hetohet, ndërkohë që pistat po zgjerohen...
  Bota/Rajoni09 Dhjetor 2023
  Kryeministri Edi Rama përmes një reagimi në rrjetet sociale përshëndeti mbrëmjen e sotme kongresin e SDP që po zhvillohet në Berlin. Ndërsa...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.