×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Tri mënyra për të zvogëluar dhimbjen dhe rritur energjinë

  FrontOnline
  27 Gusht 2020

  Nxehtësia e verës shpesh na lodh dhe nuk na lejon të ndihemi ashtu si do të dëshironim.

  Shikoni këto mënyra që mund t’ju ndihmojnë të dukeni dhe të ndjeheni më mirë.

  Të gjithë e dinë që shëtitjet e shpejta kanë shumë përfitime shëndetësore – por askush nuk dëshiron të lodhet dhe djersitet këto ditë. Lajmi i mirë: Mund të ngadalësoni! Studiuesit kanadezë thonë se shëtitjet relaksuese mund të parandalojë dhimbjen e kokës në mënyrë efektive, plus largon ngurtësinë e muskujve dhe dhimbjen me 57 për qind në 20 minuta – dhe deri në 90 për qind nëse shëtisni çdo ditë.

  Mpreh fokusin me pak pushim

  Puna e oborrit është ndonjëherë e vështirë! Kështu që, nëse keni shpenzuar pjesën më të madhe të kohës tuaj në natyrë për të rregulluar kopshtin, tërhiqni ato doreza kopshtarie dhe trajtojeni veten me një pushim relaksues në verandë. Mjekët e Universitetit të Miçiganit thonë se marrja e 20 minutave pushim për tu shtrirë në karrigen tuaj të preferuar mund të zvogëlojë rrezikun e mjegullës së trurit dhe djegies mendore me 50 për qind.

  Ndërtoni imunitet me një sy gjumë

  Keni nevojë për më shumë pushim kohët e fundit? Sistemi juaj nervor po punon jashtë orarit për të mbajtur të qëndrueshëm temperaturën tuaj në ditët e nxehta, kjo mund të zvogëlojë prodhimin e valëve energjike të trurit.

  Por, të bësh një sy gjumë do të kthejë përsëri aty ku duhet. Për më tepër, trupi juaj prodhon antitrupa që luftojnë virusin gjatë gjumit. Shkencëtarët e Cornell thonë se një sy gjumë rrit prodhimin e këtyre antitrupave me 35 për qind, duke zvogëluar rrezikun tuaj për infeksione virale me 50 për qind.

  Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo vizitë në KEDS
  Nga Rubrika
  Lifestyle05 Dhjetor 2023
  Kur temperatura fillon të bjerë, nuk keni pse të hiqni dorë nga zakoni juaj i vrapimit. Në fakt, vrapimi në mot të...
  Lifestyle05 Dhjetor 2023
  Dashi Perspektivat për jetën sentimentale te çifteve do jene shume te mira gjate kësaj dite. Do iu jepni shume rëndësi ndjenjave dhe...
  Lifestyle04 Dhjetor 2023
  Dashi Jeta sentimentale e çifteve do jete shume e qete sot. Do flisni hapur me njeri-tjetrin dhe do bini ne mirëkuptim për...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht i vranët dhe kohë pas kohe me reshje lokale shiu. Në zonat malore reshje...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Një nënshtetas i Bullgarisë është rrahur në orët e vona të së martës në Prishtinë. I dyshuari është dërguar në Emergjencën e...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  I dyshuari i pestë për vrasjen e dyfishtë në Maqedoni, Ljupço Palevski, është arrestuar nga policia e Turqisë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Informacionet...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Prokuroria Themelore në Prishtinë, në dosjen e dorëzuar në Gjykatën Themelore në Prishtinë më 2 dhjetor 2023, tregon veprimet që pretendohet se...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrenti i Big Brother VIP Kosova, Lumbardhi nuk është ndjerë mirë gjatë mbrëmjes së sotme. Ai ka pasur dhimbje stomaku, derisa në...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e re e Big Brother VIP Kosova, DJ Miss Rose ka zhvilluar një bisedë me Ilirianën. Mes një bisede disa minutëshe,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.