×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Tre të vdekur në Filipine pasi një anije peshkimi u përplas me një anije të panjohur tregtare

  FrontOnline
  04 Tetor 2023

  Roja Bregdetare e Filipineve po heton përplasjen e një anije peshkimi që vrau tre persona, përfshirë kapitenin, thanë zyrtarët të mërkurën.

  Incidenti ndodhi para agimit të së hënës pranë Bajo de Masinloc, ose Scarborough Shoal, kur varka e peshkimit u përplas nga një “anije tregtare e paidentifikuar”, raporton Upi, transmeton Klankosova.tv.

  Presidenti i Filipineve, Ferdinand Marcos Jr. tha në mediat sociale se roja bregdetare e Filipineve po tërhiqej dhe po kontrollonte të gjitha anijet e monitoruara në zonë, si pjesë e hetimit të saj për të “konstatuar detajet dhe rrethanat rreth përplasjes”.

  “Ne i sigurojmë viktimat, familjet e tyre dhe të gjithë se do të bëjmë çdo përpjekje për të mbajtur përgjegjës ata që janë përgjegjës për këtë incident të pafat detar”, tha ai.

  Vdekjet përfshinin kapitenin e anijes Dexter Laudencia, 47 vjeç dhe anëtarët e ekuipazhit Romeo Mejeco, 38 vjeç dhe Benedicto Olandria, 62 vjeç. Njëmbëdhjetë peshkatarë shpëtuan dhe do të intervistohen, thanë zyrtarët.

  Në momentin e përplasjes, anija ishte ankoruar ndërsa një i mbijetuar tha se tetë anëtarë të ekuipazhit po peshkonin në vende të ndryshme dhe gjashtë të tjerë mbetën në varkë.

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Policia Metropolitane e Las Vegasit tha se një sulmues i dyshuar në kampusin e Universitetit të Nevada, Las Vegas, “është lokalizuar dhe...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ministri britanik për Imigrim, Robert Jenrick ka dhënë dorëheqje të mërkurën, duke thënë se drafti i një legjislacioni qeveritar që parasheh jetësimin...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të Shqipërisë sot miratuam Strategjinë e re të Sigurisë Kombëtare, e hartuar nga një grup pune...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur për situatën në vend, me theks të veçantë për sigurinë dhe...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Kaderi ka pasur një bisedë të gjatë me konkurrenten tjetër të këtij formati, Edonën. Ajo ka...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Alby ka zhvilluar një bisedë me Edonën dhe Kaderin, në oborrin e shtëpisë së “Vëllait të...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Hyrja e banorit të ri në Big Brother VIP Kosova, Ardit, duket të ketë ndikuar mirë tek konkurrentja e tij, Shqipja. Në...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të Shqipërisë sot miratuam Strategjinë e re të Sigurisë Kombëtare, e hartuar nga një grup pune...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Akoma zyrtarisht nuk ka kërkesë nga Suedia që Naim Murseli të gjykohet në shtetin e tyre. Emri i Naim Murselit në javën...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.