Bota/Rajoni

Tre të vdekur dhe 89 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

Tre të vdekur dhe 89 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri
17:30 | 08 Maj 2021

Tre persona kanë vdekur nga COVID-19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit.

“Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, tre qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID-19: dy qytetarë nga Tirana, një qytetar nga Lezha, të moshave 50-72 vjeç”.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se edhe 89 persona kanë rezultuar pozitivë nga 4516 testime të kryera.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 873 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 116,126 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 99 pacientë, 10 në terapi intensive, nga të cilët 7 pacientë janë të intubuar.

Statistika (08 Maj 2021)

Raste të reja ditore 89
Të shëruar në 24 orë 873
Të shtruar në spitale 99
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 4,516

Testime totale 656,876
Raste pozitive 131,666
Raste të shëruara 116,126
Raste Aktive 13,129
Humbje jete 2,411

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera