Bota/Rajoni

Tre skenarë të mundshëm për Putinin

Tre skenarë të mundshëm për Putinin
10:31 | 18 Maj 2022

Kompania televizive amerikane CNBC analizoi sesi Rusia mund të reagojë nëse zgjerimi i NATO-s vazhdon.

Janë veçuar tre reagime të mundshme dhe ato janë provokimet edhe më intensive të NATO-s, sulmet kibernetike dhe lufta energjetike. Rusia kundërshtoi fuqishëm mundësinë e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO dhe njoftoi se reagimi i saj nuk do të mungonte.

Rusia në vitet e fundit ka nxitur reagimin e NATO-s me aktivitetet e saj, që nënkupton hyrjen periodike në hapësirën ajrore të kësaj aleance ushtarake. Ekspertët besojnë se aktivitete të tilla do të jenë më intensive nëse Finlanda dhe Suedia i japin fund dekadave të neutralitetit ushtarak, shkruan Klix.ba.

“Kjo po ndryshon mjedisin e sigurisë në të gjithë Detin Baltik dhe Arktik. Sigurisht, ne do të vazhdojmë të hyjmë në hapësirën ajrore, por ne jemi një aleancë mbrojtëse dhe do të reagojmë në mënyrë racionale dhe profesionale. Gjëja e fundit që dëshiron Rusia është një konflikt me të 30 anëtarët e NATO-s.” së shpejti do të jenë 32 prej tyre”, tha ish gjenerali ushtarak amerikan në Evropë Ben Hozis.

Ai beson se Rusia nuk mund të hapë një front të ri ushtarak për sa kohë është në luftë në Ukrainë. Ai vlerësoi se nuk ka rrezik real për Finlandën dhe Suedinë. NATO pretendon se avionët ushtarakë rusë shpesh nuk lëshojnë sinjal nga transponderi, prandaj pozicioni dhe lartësia e avionit nuk dihen. Gjithashtu, ata theksuan se nuk komunikojnë me kontrollorët e trafikut ajror, gjë që sipas tyre paraqet rrezik për avionët civilë.

 

Lëvizja kibernetike e ushtrisë drejt kufirit

Finlanda dhe Suedia vunë në dukje se arsyeja e anëtarësimit në NATO ishte pasojë e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës dhe jo për të antagonizuar Rusinë.

Kryeministrja suedeze Magdalena Anderson i tha CNBC më 15 maj se anëtarësimi është gjëja më e mirë për sigurinë kombëtare. Ai pret që presidenti rus Vladimir Putin të kërkojë më të shpeshta luftëra kibernetike dhe hibride si reagim ndaj anëtarësimit të këtij vendi në NATO.

Ministrja e Jashtme suedeze Ann Linde pret gjithashtu që Rusia të lëvizë më shumë ushtrinë e saj drejt kufirit suedez.

 

Lufta e energjisë

Lufta energjetike është një mënyrë tjetër e reagimit rus. Energjia është një atu i fortë në konfrontimin e Rusisë me Perëndimin. Ndërkohë, Bashkimi Evropian po përpiqet ta ndryshojë këtë.

Ekonomisti Jules Moek nuk përjashton mundësinë që Rusia të pezullojë plotësisht furnizimin me energji në pjesën tjetër të Evropës. Më 13 maj, Rusia njoftoi se do të pezullonte shpërndarjen e energjisë elektrike në Finlandë. Sipas finlandezëve është rreth 10% e totalit të energjisë elektrike.

Turqia ka thënë se nuk do të mbështesë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan theksoi se arsyeja për këtë është se këto dy vende, siç tha ai, mbështesin organizatat terroriste. Ai përmendi Partinë e Punëtorëve Kurdë (PKK) dhe milicinë kurde (YPG) në Siri si të tilla./FrontOnline/

Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500

Të tjera